Haber

Apple Watch’ın EKG Algoritmasına Güncelleme Geliyor

Apple Watch'ın EKG Algoritmasına Güncelleme Geliyor

Giyilebilir teknolojik ürünler, her geçen gün hayatımıza daha pozitif entegre oluyor. Bu noktada Apple, piyasaya sürdüğü akıllı saatler ile kullanıcıların sağlığına dair böylece fazla bilgiyi kollarında görmesine imkân tanıyor. Öyle oysa Apple Watch’ın sunduğu bu özelliklerin daha önce birçok kez hayat kurtardığına tanık olmuştuk.

görünen o ki Apple, zeki saatini geliştirmeye devam ediyor. MacRumors’un paylaştığı bir rapora göre elektrokardiyografi (EKG) çekebilen Apple Watch modelleri (Apple Watch Series 4, Series 5 ve Series 6), bir sonraki güncellemeyle birlikte EKG ölçümü için yeni bir algoritmaya kavuşacak.

EKG ölçümü yapabilen Apple Watch modelleri için yeni bir algoritma geliyor:

Apple Watch

ELEKTROKARDIYOGRAM uygulaması; Apple Watch Series 4, Series 5 ve Series 6 modellerindeki elektriksel kalp sensörünü kullanarak kalp atışınızı ve ritminizi kaydedebiliyor. Cihaz, bu kayıtlarda yamalı bir ritim türü olan atriyal fibrilasyon olup olmadığını denetleyerek size bildirim gönderebiliyor.

MacRumors kadar ortaya çıkarılan beta koduna göreyse yeni algoritmayla birlikte KALP GRAFIĞI uygulamasına yeni özellikler eklenecek. Bu özellikler, örneğin egzersiz yaparken daha yüksek kalp atış hızlarında atriyal fibrilasyonun denetlenmesine izin verebilir. Bilmeyenler için KALP GRAFIĞI özelliği acilen yalnızca uyuşuk olarak ölçüm gerçekleştirebiliyor.

14 Aralık Pazartesi günü yayınlanması beklenen iOS 14.3, Apple’ın Apple Watch ile çalışacak yeni fittness hizmeti Apple Fitness+ için takviye sunacak ve VO2Max seviyelerinin düşük olup olmadığını öğrenmenizi sağlayacak yeni bir Kardiyo Fitness özelliği getirecek. Genel kondisyon ve kalp sağlığının faydalı bir ölçümü olan VO2Max, çalışma sırasında ölçülen maksimum oksijen tüketimi oranı olarak da biliniyor.

Comments
To Top