Haber

Apple vs Facebook: İki Şirket Gizlilik Konusunda Birbirine Girdi

Apple vs Facebook: İki Şirket Gizlilik Konusunda Birbirine Girdi

Dünyanın en fazla kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın sahibi olan Facebook, dilekçe için yepyeni bir güncelleme yayınlayacağını ve bu sürümle birlikte mahremiyet politikalarında da değişiklikler yapacağını açıklamıştı. Şirketin yaptığı açıklamalarda kullanıcılara kurallara uymaya gerekli tutacağı da belirli WhatsApp’ın sahibi Facebook, daha ardından diğer bir şirketi mahremiyet gereksinimleri sebebiyle protesto etti.

Facebook’un protesto ettiği şirket Apple’dan başka biri değildi. Apple, geçtiğimiz haftalarda App Store’un mahremiyet politikalarında bazı değişiklikler yapmıştı. Bu şansın dönmesi, mağazada yayınlanan bütün uygulamaların kullanıcılara karşısında daha açık ve net olmasını hemen hemen zorunlu tutuyordu. Geliştiricileri hangi kullanıcı verilerinin toplandığını, bunların nasıl ve nerede kullanılacağını açıklamak zorunda bırakan Apple’a Facebook kadar suçlama yapıldı.

“Apple’ın yeni mahremiyet politikası haksız rekabet yaratıyor!”

Mark Zuckerberg facebook

Facebook, önce WhatsApp üzerinden bu sorunlarını dile getirse de sonradan kendi sosyal ağ gücünü kullanarak değişik reklamlar ve bildiriler yayınladı. Yayınlanan bildirilere göz atıldığında Facebook’un amacının küçük işletmeleri müdafaa etmek ve hileli rekabeti önlemek olduğu görülüyordu. Adı skandallara karışmış olan Facebook’un böyle bir çıkış yapması kimileri tarafından akılcı görülmese de fiilen şirketin haklı sebepleri de var gibi.

Facebook’un açıklamalarına kadar App Store üzerinden indirilmesi gereken bütün uygulamalar için geçerli olan bu gereksinimler iMessage gibi daha sonra indirilmeye ihtiyaç duyulmayan uygulamalarda geçerli değildi. Yani Facebook’a kadar Apple, diğer uygulamaların kullanıcılara karşısında çok net olmasını isterken kendi uygulamasını bu olaya dahil etmiyordu. Facebook, “Apple, App Store üzerindeki kontrolünü kullanarak minik işletmeler ve geliştiricileri de zarara sokuyor ve haksız rekabet yaratıyor. Onlar bunun gizlilik hakkında olduğunu söylüyor fakat ana maksat kar etmek” açıklamasını yaptı.

“Kendimizi yok, kullanıcılarımızı düşünüyoruz”

Tim Cook apple

Facebook, yaptığı açıklamalarda küçük işletmelerin yanına olduklarını belirtmişti. Apple’dan ise Facebook’a aleyhinde neredeyse tokat gibi bir yanıt geldi: Kullanıcılarımızın yanındayız. Apple sözcüsü, “Kullanıcılar hangi verilerinin ne zaman toplandığını ve diğer uygulamalar ile internet sitelerine paylaşılıp paylaşılmadığını bilme yetkisine sahip olmalı. Bunun yanı sıra kullanıcılar, bireysel verilerini paylaşıp paylaşmama hakkına da sahip olmalı” açıklamalarında bulunarak sadece kullanıcılarını düşündüklerini belirtti.

Bunun yanı sıra Apple, açıklamalarında Facebook’a karşısında alaylı bazı sözlerde de bulundu. Şirket, “iOS 14’te yaptığımız bu buluş, Facebook’un kullanıcı verilerini takip etme, toplama ve hedeflenmiş reklamlar bakış gibi faaliyetlerini engellemesini gerektirmiyor. Yapılması gereken tek şey, bunun seçeneğinin kullanıcıya verilmesi” açıklamasında bulundu.

Apple, aynı zamanda ufak işletme ve geliştiricileri zarara soktuklarını da reddetti. Apple sözcüsü, şirketin kasım ayında yaptığı açıklamayı her yerde hatırlattı. Apple, ufak geliştiriciler için App Store ödeme ücretlerini yüzde 30’dan yüzde 15’e kadar düşürdüğünü açıklamıştı.  

Comments
To Top