Haber

Apple ve Google, şiddet çağrıları nedeniyle Parler’ı dağıtma baskısıyla karşı karşıya

Apple ve Google, şiddet çağrıları nedeniyle Parler'ı dağıtma baskısıyla karşı karşıya

Apple ve Google, Facebook ve Twitter’a göre daha az denetlenen ve daha muhafazakar dostu bir alternatif olarak belirlenmiş bir sosyal ağ olan Parler’ı yaymak için yeni bir baskı ile karşı karşıya. Aktivist grup Sleeping Giants, her iki şirketi de seçilmiş yetkililere karşısında kuvvet çağrısında bulunan yayınlara cevap olarak Parler’ı başvuru mağazalarından yasaklamaya çağırdı.

Kanıt olarak, grup Parler’ın Başkan Yardımcısı Mike Pence’i çağıran gönderilerinin ekran görüntülerini yayınladı. bir idam mangasıyla yüzleşmek ve “Amerikan Vatanseverleri” ni 19 Ocak’ta “silahlarımızı taşıyarak” başkente dönmeye teşvik etmek.

Dün, @AppStore ve @GooglePlay’den #PullParler ile platformdaki fazla sayıdaki şiddet içeren tehditlere dayanarak Parler’da kendi Hizmet Şartları’nı uygulamalarını istedik.

ÇOK TEMİZ koşullar kümesine bakın aşağıdaki iki dilekçe mağazasından: https://t.co/SpPuSCUxy4

— Uyuyan Devler (@slpng_giants) 8 Ocak 2021

Grup, ayrıca Google’ın hem de Apple’ın net kuralları olduğunu belirtiyor zorlama içeren tehditlere ve içeriğin ölçülmesine aleyhinde. Apple’ın App Store’u, uygulamaların “sakıncalı materyallerin yayınlanmasını önlemek için bir yönteme” ve “rahatsız edici içeriği bildirmek için bir mekanizmaya” sahip olması gerektiğini söylüyor. Google’ın Play Store’u, “sebepsiz zor ya da diğer tehlikeli etkinlikleri tarif eden ya da kolaylaştıran” ve “tehdit, taciz ya da despotluk taşıyan ya da bunları kolaylaştıran uygulamalara müsade vermediğimiz” uygulamaları engeller.

Ne Apple ne de Google The Verge’den gelen yorum taleplerine yanıt verdi.

Parler, muhafazakar protestocuların aynı düşünen kullanıcılar aralarında bir yuva bulmasıyla, Twitter ve Facebook’un ılımlılıklarını sıkılaştırmasının arkasından sayılarının çabucak arttığını fark etti. Parler CEO’su John Matze, Sway podcast’inde Kara Swisher ile Perşembe günü yaptığı bir röportajda, sitede Çarşamba günkü isyanların “illegal bir şekilde organize edildiğini ve yasalara aykırı” olduğunu bildiren herhangi bir gönderinin kaldırılacağını söyledi. “Lakin bunların hiçbirinden kendimi sorumluluk sahibi hissetmiyorum ve platform da, yasalara uyan nesnel bir kasaba meydanı olduğumuzu düşünürsek,” dedi.

Başkan Trump’ın kaybına meydan okuyan “Çalmayı Durdur” kampanyası, Parler kullanıcıları arasında özel bir ivme kazandı ve seçimle ilgili diğer yerlerde çürütülmüş olan diğer entrika teorileri kazandı. Capitol baskınının gerisinde araştırmacılar, Parler’da, Kongre Binası’na yapılan saldırıya dek şiddeti özendirme eden düzinelerce gönderi yayınladılar. “Kloroform. Susturucular. SHARP bıçakları ve yürümeye devam edin, ”diye okur biri,” Yanınıza fermuar bağları alın, ninjalar gibi gizlice yaklaşın ve ellerini ve ayaklarını fermuarla bağlayın “, bir başka biri okur ve bir başka biri buna şöyle cevap verir:” boynunun etrafından, alamıyorum zamanla ölürler. ”

Perşembe akşamı, sitede Trump destekçilerinin imtiyaz konuşmasının sahte olup olmadığını sorgulayan gönderileri vardı.

Baskı barındıran bir uygulamayı kaldırmak için bazı emsaller var.

Apple 2016 yılında Gab’ın App Store’da belirme başvurusunu reddetmişti ve Twitter, Gab’ın API’ya erişimini kaldırdı. Google, uygulamayı nefret söylemi politikasını ihlal ettiği için 2017 yılında Google Play mağazasından kaldırdı.

Apple ve Google en büyük akıllı telefon işletim sistemlerini denetleme ettiğinden, şirketler mobil tatbik dağıtımı üzerinde çok büyük bir güce sahip. Uygulamasının en büyük iki başvuru mağazasına aktarılamaması, Gab’ın erişimini büyük ölçüde azaltarak kullanıcıları uygulamayı mobil sitelerde göstermek için geçici çözümler bulmaya zorladı. bununla beraber Gab’ın masaüstü sitesi, Cuma sabahı sitenin “sıcak” yayınlarına liderlik eden Başkan Trump’ın “bana oy veren olağanüstü Amerikan Vatanseverleri” ni öven yeni bir gönderisiyle canlı ve iyi görünüyor.

Hem Twitter keza de Facebook, Başkan Trump’ın hesaplarına geçici yasaklar koydu ve son açıklamaları şiddeti tahrik ihtimali olarak değerlendirdi. Platformlar daha önce kampanya esnasında seçime ve hatalı bilgilendirmeye karşısında katı politikalar benimsemişti.

Matze Perşembe Parler’da yayınlanan bir gönderide Facebook ve Twitter’ı başkanın gönderilerine karşısında yaptıkları için eleştirdi. “Açıktır ki Facebook ve Twitter, amaçların araçları haklı çıkardığına inanıyor.

Kurucu babalarımıza Zuckerburg sic ve Dorsey’in bizim için neyin en iyi olduğunu bildiğini ileri sürerek hakaret ediyorlar ”diye yazdı. “Parler gerçeğin hakemi değildir. Biz sana inanıyoruz. Kendi adınıza karar verecek kadar zeki olduğunuza ve kendi kendimizi yönetebileceğimiz bütün bilgilere erişim verildiğine güveneceğine inanıyoruz. “.

Comments
To Top