Haber

Apple, Üst Segment Mac Cihazları İçin 32 Çekirdekli İşlemcisi Üstünde Çalışıyor

Apple, Üst Segment Mac Cihazları İçin 32 Çekirdekli İşlemcisi Üstünde Çalışıyor

Ürettiği ürünlerin donanımları konusunda da yatırımlar ve çalışmalar yapan Apple, 2021 çıkacak Mac modellerinde kullanılacak 32 yüksek performans CPU çekirdekli ARM tabanlı yeni bir işlemci üzerinde çalışıyor. Ayrıca bu işlemcinin, 2022 yılında çıkacak ‘yarı boyutlu Mac Pro’da da kullanılabileceği açıklama ediliyor.

The Verge’de bulunan habere kadar şirket, 16 yüksek performans çekirdeği ve dört kuvvet verimliliği çekirdeği olan, yeni cins MacBook Pro ve iMac cihazlarda kullanılan CPU tasarımı da geliştiriyor. Yeni işlemcilerin 2021’in bahar aylarına değin çıkması beklenirken gelecekte çıkacak Apple Silicon tasarımlarının 128 çekirdekli GPU’lara sahip olabileceği dile getiriliyor.

Apple, kendi donanımlarına yatırım yapmaya devam ediyor

apple m1 yonga, apple m1 çekirdek

Bildiğiniz gibi Apple’ın bu yıl tanıttığı yeni MacBook Air, MacBook Pro ve Mac mini gibi cihazlar, tekrar şirketin bu yıl tanıttığı M1 SoC’sini kullanıyor. Ancak şirketin Mac Pro gibi daha enerjik cihazlarında hâlâ Intel işlemciler kullanılıyor. Apple, önümüzdeki iki yıl içerisinde bütün Mac cihazlarında kendi işlemcisinin kullanıcılarını ifade ediyor.

Apple’ın bu sene tanıttığı M1 SoC’sinde dördü yüksek verimlilik, dördü de yüksek performans almak üzere 8 CPU çekirdeği bulunuyordu. Oysa şirket, GPU çekirdeklerinin sayısını artmak için de araştırmalar yapıyor. Ortaya meydana çıkan bilgilere tarafından Apple, şu lahza 16 ve 32 çekirdekli modellerini deneme ediyor ve 128 çekirdekli modelleri üstünde de çalışmalar yürütüyor.

Tabii Apple şu lahza her ne dek 16 çekirdekli CPU’lar üstünde çalışsa da 8 ya da 12 çekirdekli olarak piyasaya sürülebileceği de açıklama ediliyor. Apple’ın iki yıl içerisinde bütün Mac cihazlarında kendi işlemcisini kullanmaya başlayacağı düşünülürse daha zinde işlemciler üstünde çalışıyor olması da gayet doğal.

Comments
To Top