Haber

Apple TV Kumandası Sınıfta Kaldı: Firmalar Başka Kumanda Veriyor

Apple TV Kumandası Sınıfta Kaldı: Firmalar Başka Kumanda Veriyor

Apple TV, 4K yayınlama edinmek isteyenler için harika bir yayınlama kutusu olsa da kumandası benzer performansı gösteremiyor. Apple TV kumandası için şimdiye dek gelen yorumlar epeyce kutuplaşmış durumda.

Kumandanın simetrik tasarımı sebebiyle pek fazla kişi kumandayı zıt tutmaktan yakınıyor. Hem fazla ince tasarımı nedeniyle sık sık minderlerin aralarında kayboluyor. Kumandanın üst kısmında bulunan dokunmatik ise böylece de isabetli olarak çalışmıyor. 

Universal’den yeni kumanda

apple remote

Kumanda pazarının liderlerinden olan Universal Electronics bu sorunu kendi çözmeye karar verdi. Firmanın Apple TV kumandası dokunmatik pad yerine doğrultusal bir sistem kullanıyor. Ayrıca kumanda üzerinde durdur, ileri al ve geri al düğmeleri de yer alıyor. Bu kumanda, standart kumandadan daha iri, haliyle kaybolması da daha kuvvet.

Universal Electronics, bu kumandaları var olan Apple TV kullanıcılarına satmıyor. Firma yeni kumandaları kablolu TV hizmeti veren şirketler için üretiyor. ABD’de bir takım kablolu TV firmaları müşterilerine Apple TV aboneliği hizmeti de veriyor. Bu firmalar kurulumdan sonradan yeni kumandayı veriyor.

Haliyle Universal Electronics kumandasında bir takım ek düğmeler bulunuyor. Bunlardan biri servis sağlayıcının kanal listesini açmayı sağlarken biri de listeler aralarında geçişi mümkün kılıyor. Hem bir sessize alma düğmesi de kumandada kendine yer buluyor. Ortam ışığını algılayabilen kumandanın tuşları, karanlık bir odada arkadan ışıklandırma özelliği bir uçtan bir uca parlıyor.

Kumandaya Apple onayı

apple kumanda

Normalde piyasada bulunabilecek ve kendi ek tuşları olan pek fazla öbür üçüncü parti Apple TV kumandası bulunuyor. Bu cihazlar, büyük oranda kızıl ötesi ile bağlantı kuruyor, yani ilk elden kutuyu görebilmeleri gerekiyor. Hem Siri destekleri de bulunmuyor. 

Universal Electronics tarafından geliştirilen kumanda ise Apple’ın MFI programının bir parçası. Kumandada ayrıca Bluetooth keza de Siri desteği bulunuyor. Bu da kumandayı bir anlamda kendi alanında rakipsiz ülkü getiriyor.

Comments
To Top