Haber

Apple Türkiye, M1 İşlemcili Yeni Mac Modellerinin Fiyatlarını Açıkladı

Apple Türkiye, M1 İşlemcili Yeni Mac Modellerinin Fiyatlarını Açıkladı

Teknoloji devi Apple, bugün aylardan beri beklediğimiz yeni MacBook modellerini karşımıza getirdi. Yeni modelleri bu dek sabırsızlıkla beklememizin nedeniyse şirketin Intel işlemcileri bırakarak kendi ürettiği Silicon işlemcilerine geçiş yapacağını açıklamasıydı. Apple, bundan böyle Intel işlemcili MacBook çıkarmayacak.

Gerçekten bugünkü etkinliğin en büyük yıldızı Apple’ın M1 ismini verdiği işlemciydi. Bu işlemci, dünyanın ilk 5 nm mimarili bilgisayar işlemcisi olarak tarihe geçti. Hatta M1 sadece bir işlemci değil yonga setiydi. Apple, M1’a keza 8 çekirdekli bir işlemci ayrıca de dâhili bir grafik birimi yerleştirmişti.

Apple fiyatları sabit tutsa da ülkemizde şart değişti:

apple

Apple’ın kendi işlemcisini yeni MacBook’lara yerleştirmesi ve bu bilgisayarlarla daha üstün bir performans sunmasıysa şirketin fiyatlarını artırmadı. Hatta şirket Mac küçük bilgisayarının fiyatını bile düşürdü. Fakat bu fiyat düşüklüğü veya fiyatın benzer seviyede kalması ülkemizde yaşanmadı.

Yeni Mac ürünleri Apple Türkiye’de de listelendi. MacBook Air ve Pro modellerinin fiyatları geçtiğimiz seneye tarafından yükselme yaşadı. Bu çoğaltma Apple’ın yeni M1 işlemcisine sahip olmayan 16 inçlik MacBook Pro modelinde de görüldü. Artışla birlikte Apple ürünlerinin en düşük ve en yüksek Türkiye fiyatları şu şekilde oldu:

Apple MacBook Air: 10.999 TL – 22.499 TL Apple MacBook Pro (13 inç): 14.299 TL – 25.299 TL Apple Mac küçük: 7.899 TL – 18.899 TL

Önceki nesilde fiyatlar:

apple

Apple’ın bir önceki Mac modelleriyse aşağıdaki şekilde açılış fiyatlarına sahipti:

Apple MacBook Air: 8.699 TL Apple MacBook Pro (13 inç): 11.199 TL Apple Mac küçük: 5.999 TL

Dobra Dobra görebileceğiniz üzere Apple’ın yeni ürünleri ülkemizde geçtiğimiz nesle tarafından daha pahalıya satılacak. Şirketin bu seneki en ucuz Mac modeli 7.899 TL’lik başlangıç fiyatıyla Mac mini olurken yeni modellerde yükseklik 25.299 TL’lik fiyatıyla 13 inçlik MacBook Pro’ya ait olacak.

Eski modellere de zam geldi:

Apple Türkiye, yeni MacBook modellerinin yanı sıra fiyatları eski modellerinde de artırdı. M1 işlemcisine sahip olmayan Mac Pro ve MacBook Pro (16 inç) modellerinin yeni açılış fiyatları şu şekilde oldu:

Apple Mac Pro: 42.999 TL –> 67.449 TL Apple MacBook Pro (16 inç): 20.199 TL –> 24.999 TL

Güncellenen fiyatlarla birlikte Apple’ın en fiyatı yüksek Mac modeli en yüksek kurulumuyla 599.287 TL’lik fiyat etiketine ulaşan Mac Pro oldu.

Comments
To Top