Haber

Apple, Tek bir iPhone 12 Pro’yu Ne Kadara Mal Ediyor?

Apple, Tek bir iPhone 12 Pro'yu Ne Kadara Mal Ediyor?

Apple’ın bu sene çıkardığı yeni akıllı telefon serisi iPhone 12, özellikle ülkemizdeki yüksek fiyatıyla fazla konuşulmuştu. Akıllara ise Apple’ın iPhone 12 serisini ne kadara mal ettiği gelmeye başladı. İşte Fomalhaut Techno Solutions uzmanları, bu merakımızı giderecek bir söküm yaptılar. Apple’ın iPhone 12 Pro cihazını sökerek ne kadara mülk olduğunu ortaya koyan ekip, akıllardaki böylece çok soruyu da gidermiş oldu. 

Formalhaut Techno Solutions’ın yayınladığı rapora tarafından iPhone 12 Pro’nun bileşenleri telefonun toplam değerinin yüzde 27’sine mülk oluyor. Bu, geçen yılki iPhone’lara kadar yüzde 9,1’lik bir çoğalma anlamına geliyor. Parça fiyatındaki bu belirgin artışın en büyük sorumlusunun ise 5G yongası olduğunu söyleyebiliriz. Rapora tarafından tek bir iPhone 12 Pro’nun bileşenleri 406 dolara (3200 TL) mülk oluyor. Hem iPhone 12 Pro’nun ABD’den ziyade Güney Kore’den gelen daha pozitif bileşeni bulunuyor. Bunun en büyük nedeni ise Apple’ın iPhone 12 serisinde kullanılan ekranları Güney Koreli şirketler Samsung ve LG’den miktar etmesi olarak gösterilebilir. 

iphone 12 pro

iPhone bileşenlerinin değeri ne değin?

Rapora göre iPhone 12 Pro’daki en fiyatı yüksek bileşen Qualcomm x55 5G modem. Telefon başına 90 dolara mülk olan bu modemi Samsung veya LG’den satın alınan OLED ekranlar peşine düşüp takip ediyor. Bu ekranların Apple’a maliyeti ise iPhone başına 70 doları buluyor. Bu iki mahsul dıştan en pahalı parça ise Apple’ın kendi yonga seti A14 Bionic oluyor. A14 Bionic’in maliyeti 40 dolarken RAM’in maliyeti ise birim başına 12,80 dolar oluyor. Sony’nin kamera sensörü ise 7,4 dolar ve 7,9 dolar olacak şekilde nispeten ucuz olarak karşımıza çıkıyor. Telefonun depolama alanı için maliyeti ise iPhone’lara bölüm başına 19,20 dolar ekliyor. 

iphone 12 pro

Kesinlikle Apple’ın iPhone’lar için büyük siparişler verdiği düşünülürse bu maliyetin bir miktar daha düşük olduğunu söyleyebiliriz. Kuşkusuz bu fiyatlara reklam, paketleme, ulaşım gibi ek maliyetler de gelebilir. gerçi Apple’ın tek bir iPhone‘dan son derece iyi bir kar elde ettiğini söyleyebiliriz.

Comments
To Top