Haber

Apple Silicon M1 İşlemcili MacBook’lara Uyumlu Oyunlar

Apple Silicon M1 İşlemcili MacBook’lara Uyumlu Oyunlar

Apple’da Silicon M1 işlemciler ile yeni bir dönem başladı. Batarya ömrü, başvuru formu hızı, grafik dâhil birçok alanda iyileştirmelere sahip olan yeni tür M1 işlemcili MacBook modelleri de 17 Kasım itibariyle ülkemizde satışa sunuldu. Yeni işlemcili MacBook’lar artık oyun alanında da adlarından söz ettirmeyi başaracak gibi duruyor.

Natürel doğal olarak yeni M1 işlemcili Mac modelleri oyun sistemlerimizin yerini almayacak. Ama bu yeni bilgisayarlar, hem Apple ekosisteminde meslek yapan hem de nadiren oyun oynamayı seven kullanıcılar için bir hâyli yeterli performans sunuyor. Gelin hep beraber Apple Silicon M1 işlemcili MacBook’lara ahenkli oyunlara yakından bir göz atalım.

Apple Silicon M1 işlemcili MacBook Pro’da denenen oyunlar:

Apple Silicon M1 işlemciye sahip MacBook’lara düzenli oyunlar:

Borderlands 3 World of Warcraft Shadow of the Tomb Raider Minecraft League of Legends DOTA 2 BioShock 2: Remastered Among Hafıza F1 Mobile Racing Stardew Valley Dead Trigger 2 Soul Knight Monument Valley DiRT Rally Borderlands 2 Cuphead Middle-earth: Shadow of Mordor Dying Light The Pathless Deus Ex: Mankind Divided Batman: Arkham City The Sims 4

Borderlands 3

Apple Silicon M1 uyumlu oyunlar borderlands 3

Ortalama FPS: 23-30 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek – Orta

Intel işlemcili MacBook modellerinde optimizasyonu yerlerde olan Borderland 3, M1 işlemcili MacBook Pro’da oynanabilir şekilde çalışıyor. Natürel Borderlands 3 orta ayarlarda oynanabilir ortalama 30 FPS değerlerine ulaşıyor. Fakat oyunun çalışması bile büyük bir ilerleme olarak değerlendiriliyor.

World of Warcraft

Apple Silicon M1 uyumlu oyunlar wow

Ortalama FPS: 45-60 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek – Orta

Bildiğiniz üzere M1 işlemcileri çok yeni ve denen hiçbir oyunun fiilen devlete ait M1 düzenli versiyonları hemen şimdi çıkmadı. Bir adam başına hariç. World of Warcraft resmen M1 desteği yer alan birincil oyun oluyor. Ultra ayarlarda gayet oynanabilir sıradan 45 FPS alınabilen WoW, orta ayarlarda 60 FPS değerini yakalamayı başarıyor.

Shadow of the Tomb Raider

Apple Silicon M1 shadow of the tomb raider

Ortalama FPS: 25-30 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek – Orta

Apple kadar da yeni M1 işlemcili MacBook’ların oyun performansını uygulamak için kullanılan Shadow of the Tomb Raider, Ultra ayarlarda beklentilerin biraz altında kalıyor. Fakat grafik ayarları orta seviyeye çekildiğinde 30-35 FPS arası oynanabilir değerler elde edilebiliyor

Minecraft

Apple Silicon M1 macbook minecraft

Ortalama FPS: 100+ Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

Apple Silicon M1 işlemcili MacBook’larda performansı en fazla merak edilen oyunların başında Minecraft geliyordu. Minecraft ise beklenildiği üzere Ultra ayarlarda 100 FPS’in üzerine çıkarak sorunsuz bir oyun deneyimi yaşatıyor.

League of Legends

lol Apple Silicon M1

Ortalama FPS: 90 Çözünürlük 2560 x 1600p Grafik ayarları: En yüksek

League of Legends de malum popülerliği nedeniyle M1 işlemcili MacBook’larda birincil denenen oyunlardan biri oluyor. Orta ayarlarda ve 1080p’de 100 üzeri FPS alınabilirken, 2560 x 1600p çözünürlükte en yüksek ayarlarda ortalama 90 FPS alınabiliyor. Yani genelde LoL M1 işlemci destekli versiyonu demin çıkmamasına karşın çok iyi bir performans gösteriyor.

DOTA 2

apple silicon m1 dota 2

Sıradan FPS: 45-60 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

Bir öteki fazla merak edilen oyun ise DOTA 2 olarak karşımıza çıkıyor. Ultra ayarlarda 45 FPS civarlarında dolaşan oyunda, birkaç ayarı orta seviyeye düşürerek değişmez 60 FPS elde etmek fazla kolay oluyor. genel olarak DOTA 2 45 FPS layık de gayet akıcı oynanabiliyor.

BioShock 2: Remastered

apple silicon m1 macbook bioshock 2

Ortalama FPS: 60 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

BioShock 2 serinin en sevilen oyunu olmasa da optimizasyonunun ne dek iyi olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor. Oyunun Remastered yani grafikleri onarılmış versiyonu bile ultra ayarlarda sıradan 60 FPS almayı başarıyor. Oyun ise doğrusu de sorunsuz ilerliyor ve FPS düşüşleri yaşanmıyor.

Among Fikir

among us macbook pro

Ortalama FPS: Bilinmiyor Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: Varsayılan

Bildiğiniz üzere yeni M1 işlemciler ile MacBook’larda bundan böyle App Store uygulamaları ve oyunları çalışabiliyor. Henüz optimizasyonları mükemmel olmasa da bu oyunlar gayet akan şekilde oynanabiliyor. Among Zihin da en popüler mobil oyunlardan biri olarak M1 işlemci ile gayet sorunsuz çalışıyor.

F1 Mobile Racing

apple silicon m1 uyumlu ios oyunlar

Sıradan FPS: 60 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

App Store’daki bir takım oyunlar MacBook için klavye desteğine yavaşça sahip olmaya başlıyor. Ama bu oyunlar açık havada kalanları mecburen fare ile oynuyorsunuz. F1 Mobile Racing her ne değin yeni MacBook’larda çalışsa da fare ile oynamak şu lahza o kadar gizli olmuyor.

Dead Trigger 2

macbook klavye destekli mobil oyunlar

Sıradan FPS: 60 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

Dead Trigger 2 ise yeni M1 işlemcili MacBook’larda klavye desteğine sahip olan nadir iOS oyunlarından biri. Ayrıca Dead Trigger 2 en yüksek ayarlarda akıcı olarak çalışıyor.

Soul Knight

apple silicon m1 ios oyunları

Ortalama FPS: Bilinmiyor Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: Varsayılan

Klavye desteğine sahip olan bir diğer iOS oyunu ise Soul Knight oluyor. Oyunun grafik ayarlarını veya FPS değerini peşine düşüp takip etmek için bir araç bulunmuyor. Fakat Soul Knight M1 işlemci ile sorunsuz çalışıyor.

Monument Valley

apple silicon m1 monument valley

Sıradan FPS: 60 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: Varsayılan

Listemizdeki son mobil oyun ise Monument Valley oluyor. Klavye desteği bulunmayan bu oyun doğrusu buna pek gerek de duymuyor. Monument Valley fare ile rahatça oynanabiliyor ve sıkıntısız çalışıyor.

Stardew Valley

apple silicon m1

Sıradan FPS: 60 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: Varsayılan

Eski RPG oyunlarının atmosferinde bir hayatta kalma oyunu olan Stardew Valley, iOS’un ve Steam’in en sevilen Indie oyunlarından biri. Bu oyunun keza Steam hem de App Store versiyonu M1 işlemci ile sorunsuz çalışıyor.

DiRT Rally

apple silicon m1 dirt rally

Sıradan FPS: 30 Çözünürlük: 2560 x 1600p Grafik ayarları: En yüksek

DiRT Rally, acayip bir şekilde şu an ekstra bir monitör kullanıyorsanız grafik ayarlarını ve çözünürlüğü değiştirmenize izin vermiyor. Ama DiRT Rally, ultra ayarlarda ve 2560 x 1600p çözünürlükte ve gayet akıcı bir oyun deneyimi sunuyor. Oyunun ayarları orta seviyeye çekildiğinde ise sıradan 50 FPS elde edilebiliyor.

Borderlands 2

macbook pro borderlands 2

Ortalama FPS: 45 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

Borderlands 2 ortalama 45 FPS’lik performansı ile bir miktar hayal kırıklığı yaşatıyor. Fakat Borderlands 2, Mac optimizasyonu kötü olan bir oyun. bu nedenle oyunun M1 işlemci destekli versiyonunun sıradan 60 FPS’i kuytu bir şekilde yakalayacağı düşünülüyor.

Cuphead

Cuphead

Sıradan FPS: 60 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: Varsayılan

Middle-earth: Shadow of Mordor

m1 macbook Middle-earth: Shadow of Mordor

Sıradan FPS: 30 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

Dying Light

Dying Light m1 macbook

Sıradan FPS: 45 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

The Pathless

The Pathless

Sıradan FPS: 40-60 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek-Orta

Deus Ex: Mankind Divided

Deus Ex: Mankind Divided macbook

Ortalama FPS: 24 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

Batman: Arkham City

Batman: Arkham City macbook pro m1

Sıradan FPS: 60 Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

The Sims 4

apple silicon m1 macbook pro sims 4

Ortalama FPS: Bilinmiyor Çözünürlük: 1080p Grafik ayarları: En yüksek

Apple Silicon M1 işlemcili MacBook’larda canlı canlı oynanışını görebildiğimiz oyunlar şu an için bu değin. Eğer daha artı deneme edilen oyunları ve detaylarını araştırmak istiyorsanız oyun geliştiricisi Thomas Schranz göre yapılan tabloya buradan ulaşabilirsiniz. M1 işlemci ile sorunsuz çalışan oyunların geneli şu lahza karışık bir performans ortaya koyuyorlar. Lakin genel tablo oldukça umut verici duruyor. Resmi M1 desteği ile bu oyunlar ve daha fazlası yeni MacBook’larda daha da sorunsuz çalışacaktır.

Comments
To Top