Haber

Apple, Şifre Olmadan Kullanıcısını Tanıyabilen Teknolojinin Patentini Aldı

Apple, Şifre Olmadan Kullanıcısını Tanıyabilen Teknolojinin Patentini Aldı

Apple, 2009 yılında notebook, masaüstü ve TV’lerin göstermek için bir berat talebinde bulunmuştu. Bu patentte cihazlar, kullanıcısı cihazların saptama alanına girdiğinde tespit ediyor ve donanımı faal hale getiriyordu. Bunu yaparken de çeşitli radar ölçümlerini kullanıyordu.

Laf konusu patent, geçtiğimiz mart ayında ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından “Eş Konumlu Bağımsız Radar Herif-Vericili Elektronik Aygıt” başlığıyla yayınlanmıştı. Bu patentle ilgili yeni bir gelişme daha yaşandı. Berat ve Marka Ofisi, Apple’ın patentini resmi olarak onayladı.

Apple’dan kullanıcısını şifre ya da biyometrik kullanmadan saptama edebilen berat

apple patent

Yukarıdaki FIG.1 başlıklı görselde radar ölçümlerini gerçekleştiren bir elektronik aygıt örneği gösteriliyor. Derhal aşağıda bulunan FIG.9 başlıklı görselde ise odaya giren bir kişiyi tespit etmekte kullanabilecek 8 görüş alanı bulunan bir cihaza dair örnek yer alıyor.

Cihazın manzara açısına giren bir birey, hayati göstergeleri ölçülerek radar ölçümlerinde belirlenebiliyor. Keza yukarıdaki görselde 8 görüş alanı olan bir cihaz resmedilmiş olsa da 4 manzara açısına sahip cihaz da bulunabiliyor.

Peki, Apple’ın bu teknolojisi tamamen ne işe yarayacak? Haberimizin girişinde de bahsettiğimiz gibi bu teknoloji doğru bir kullanıcı, herhangi bir şifre ya da biyometrik kullanmadan cihazı kontrol edebilecek.

Patently Apple’da yer alan habere tarafından Apple’ın bu teknolojiyi geliştirmesini sağlayan şey, Google’ın Pixel 4 cihazlarında tanıttığı ve Soli adını verdiğini radar sistemini geliştirmesi oldu. Bu teknoloji, Pixel 4 cihazlarda el hareketlerini de tanıyabiliyordu.

Comments
To Top