Haber

Apple, Neden Katlanabilir Bir iPhone Üretmiyor?

Apple, Neden Katlanabilir Bir iPhone Üretmiyor?

Katlanabilir telefon pazarı, birbirinden bambaşka tasarımlar ve telefon devlerinin rekabeti doğru ortaya çıkan yeni teknolojiler ile birlikte iyice kızışmaya başlıyor. Samsung ve Huawei ise katlanabilir telefon pazarında şu an için rekabet hâlinde olan en büyük iki imalatçı olarak karşımıza çıkıyor.

zaman zaman ortaya çıkan hayran yapımı katlanabilir iPhone tasarımları, günümüzde hâlâ hayranların düş gücünden öteye geçemiyor. Apple ise katlanabilir telefonlar hakkında sessizliğini koruyor. Apple neden bir katlanabilir iPhone üretmiyor? Akla gelen teorilere ve olasılıklara yakından bir göz atıyoruz.

katlanabilir iphone tasarımalrı

Apple, neden hâlâ bir katlanabilir iPhone üretmiyor?

Katlanabilir telefon teknolojisi hemen şimdi fazla yeni ve Apple tehlike elde etmek istemiyor olabilir. Katlanabilir iPhone, iPad satışlarının baltalanması anlamına gelebilir. Katlanabilir telefon pazarı jurnal kullanıcıları hedeflemiyor. Uzayan ekranlı (Rollable) telefonlar, katlanabilir telefonları geride bırakabilir. Artırılmış hakikat (AR), geleceğin teknolojisi olacak gibi duruyor.

Katlanabilir telefonlar için gereken teknolojiler demin çok yeni ve Apple risk olmak istemiyor:

apple katlanabilir iphone

Bildiğiniz üzere Apple hiçbir süre partiye ilk katılan isim olmadı. Çoğunlukla yeni meydana çıkan ciddi teknolojileri bir vakit peşine düşüp takip eden Apple, kullanıcıların genel tepkisine tarafından o teknolojileri ve inovasyonları kendi iPhone veya iPad modellerine entegre etti. Her ne dek şu esas dek birkaç başarılı katlanabilir telefon piyasaya çıkmış olsa da bu telefonların aşamaya gelmek hiç de kolay olmadı.

dahası deneysel anlamda ilk katlanabilir telefonu üreten Çinli firma Royole, FlexPai adını verdikleri katlanabilir telefon ilehayal kırıklığı yaşatmıştı. Peşinde pazara Galaxy Fold ile giren Samsung’un telefonu da bir hüsran olmuştu. Samsung’un bu modeli ve kendini toparlayıp mühendislik harikası bir katlanabilir telefon çıkartması 1 yıldan artı vakit aldı.

royole flexpai

Gelmeye çalıştığımız nokta şu ama; katlanabilir telefonlar için gereken ekran paneli, dirençli menteşe gibi teknolojiler hemen şimdi fazla yeni. Bu yüzden sürükleyici çözümleme sonuçlarının bile olmadığı bir pazara yüklü yatırımlar yerine getirmek, Apple’ın almak isteyeceği bir risk yok gibi duruyor. Büyük ihtimalle Apple, katlanabilir iPhone için bu pazarın ve teknolojinin olgunlaşmasını bekleyecektir.

Katlanabilir iPhone, iPad satışlarının baltalanması anlamına gelebilir:

ipad air 4

Apple’ın katlanabilir telefonlar hakkında endişe duyduğu bir diğer nokta da Apple’ın satışlarının büyük bölümünü kapsayan iPad’ler olabilir. Apple’ın amacı; kullanıcılara cep telefonlarının yetmediği yerde jurnal olarak kullanabilecekleri tabletler satmak. bu nedenle Apple, gayet iyi satmak rakamlarına ulaştıkları iPad’lerin pazar payını baltalamamak için katlanabilir telefon teknolojsine anında dalış yapmayacaktır. Nitekim koşul da şu lahza bütünüyle böyle.

Fakat Apple’ın iPad satışlarını dikkate almayıp katlanabilir iPhone üretmesi de olası. Bunun için de bir takım senaryoların gerçekleşmesi gerekiyor. Eğer cümbür cemaat önümüzdeki yıllarda tabletleri bırakıp, katlanabilir telefonlara yönebilirse büyük ihtimalle Apple’dan bir katlanabilir iPhone hamlesi görebiliriz. Fakat bunun dışında; özellikle 2021 yılında çıkacağı duyurulan iPad Küçük 6 ile Apple’ın şu lahza böyle bir planı değil gibi duruyor.

Katlanabilir telefon pazarı jurnal kullanıcıları hedeflemiyor:

katlanabilir telefonlar

Katlanabilir telefon modelleri her ne kadar olağanüstü görünse de lüzum fiyatları, gerek hantal tasarımları ve gerekse teknolojinin az önce çok yeni olması sebebiyle; jurnal kullanıcıların çoğu katlanabilir telefonları pek seçim etmiyor. üstelik çoğu kullanıcının elinin aşağıda tablet olduğunu düşünürsek, bir önceki başlıkta da belirttiğimiz gibi katlanabilir telefon almanın böylece bir mantığı kalmıyor.

Apple da bu durumun tamamiyle farkında olan. Bu yüzden az önce genel kitleye hitap etmekten uzak bir teknoloji için yatırımlarını boşa harcamak istemiyor gibi duruyor. Eğer önümüzdeki dönemlerde daha ince ve kullanışlı tasarımlara sahip katlanabilir telefonlar görmeye başlarsak -fakat büyük ihtimalle göreceğiz- bu bununla birlikte Apple’ın da katlanabilir iPhone modelleri için zorunlu adımları atacağı dönem olacaktır.

Uzayan ekranlı (Rollable) telefonlar, katlanabilir telefonları geride bırakabilir:

lg rollable telefon

Katlanabilir telefon pazarını bitireceği konuşulan yeni bir tasarım ortaya çıktı. Rollable yani çektikte uzayan tasarıma sahip bu ilginç tasarım, LG Rollable adı aşağıda da bizlerle buluştu. Katlanabilir ekranlı telefonlara kadar bu tasarımın daha uzun ömürlü olacağı düşünülüyor. bu nedenle Rollable telefonlar önümüzdeki zamanlarda katlanabilir telefonların yerini alabilir. Bu durum ise Apple’ın doğrusu katlanabilir telefon pazarına girmekte acele etmemekte haklı olduğunu gösterir nitelikte.

Artırılmış hakikat (AR), geleceğin teknolojisi olacak gibi duruyor:

apple artırılmış gerçeklik gözlükleri

Augmented Reality yani artırılmış realite, hepimizin fazla heyecanlandığı ve önümüzdeki yıllarda adamakıllı yaygınlaşması beklenen nefes kesici bir teknoloji. Apple ise geleceğin teknolojilerinin artırılmış hakikat üzerine kurulacağını düşünüyor. Hatta ortaya çıkan bir takım bilgilere tarafından Apple, artırılmış realite gözlükleri üzerinde de gürültüsüz sedasız çalışmalarına devam ediyor. Bu artırılmış hakikat gözlüklerinin ise gelecekte zeki telefonların yerini alması bekleniyor.

Şart böyle olunca hâliyle Apple’ın katlanabilir iPhone modellerine kaynak harcaması, olasılık dışı görünüyor. Ama konu Apple olunca, şirketten az kalsın her şeyi beklemek mümkün. Gerekli etraf sağlanırsa Apple, fazla konuşulan hayran tasarımı iPhone 12 Flip tarzı bir telefon geliştirme yoluna gidebilir. Nitekim Apple’ın hâlihazırda bu yönde adımlar atmaya başladığı da konuşuluyor.

Apple, doğrudan doğruya akıma kapılıp kaynak harcamak yerine bir zaman piyasayı izlemek konusunda haklı olabilir. En azından Samsung’un Galaxy Fold fiyaskosu Apple’ın bu konudaki haklılığını destekler nitelikte. Sizler katlanabilir telefonlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Apple bir katlanabilir iPhone modeli çıkartmalı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top