Haber

Apple Mac Satışları, Bu Yılın Üçüncü Çeyreğinde %50 Arttı

Apple Mac Satışları, Bu Yılın Üçüncü Çeyreğinde %50 Arttı

COVID-19 salgının damgasını vurduğu 2020 yılında hayatımızda birçok şey değişti. Bu sene evlerimize daha çok kapandık ve birçok sektörde evden alıştırma tarzına geçildi. Natürel bu da bilgisayar satışlarının yükselmesini sağladı.

Apple Insider’da yer alan bir habere tarafından evden çalışmanın da büyük etkisiyle birlikte bilgisayar satışları 2020’nin üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla kadar %18’lik büyüme yaşadı. Apple tarafında ise bu oran fazla daha büyük oldu. Apple’ın Mac satışları, bu senenin üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla tarafından %50 büyüdü.

Apple’ın Mac satışlarındaki artış devam edecek

dizüstü bilgisayar, macbook

Goldman Sachs analisti Rod Hall, Apple’ın Mac satışlarından elde ettiği gelirin bir önceki yıla kadar %50’lik büyüme yaşadığını dile getirdi. Hem kullanıcıların performans artışı karşılayan M1 yongalı Mac cihazlarını almasıyla birlikte bu yükselişin devam edeceği belirtiliyor. Hall, PC üreticilerinin bu yılın üçüncü çeyreğinde 81,8 milyon birim satmak yaptığını ve Goldman Sachs’ın %11’lik büyüme tahminini geçerek %18’lik yükselme yaşadığını dile getirdi.

Tüketici PC birimlerinde bir önceki yıla göre %33’lük, ticari satışlarda ise %6’lık bir çoğalma yaşandı ve her iki segmentte de Goldman Sachs’ın beklentileri geride bırakıldı. PC pazarındaki sıradan satış fiyatı 764 dolara ulaşarak bir önceki yıla göre %3’lük artış yaşadı. Toplam kazanç ise 62,5 milyar dolar oldu.

apple mac, apple macbook

Rod Hall, PC pazarındaki bu artışın, yılın dördüncü çeyreğinde de en azından kesin oranda devam edeceğini belirtti. Üçüncü çeyrekle ilgili istatistiklere devam edecek olursak; masaüstü birimleri, 2019’a tarafından %18’lik bir düşüş yaşarken dizüstü bilgisayarlar üçüncü çeyrekte bir önceki yıla kadar %36’lık yükselme yaşadı. Goldman Sachs’ın buradaki tahmini %16’lık bir artıştı.

PC üreticileri arasında Lenovo, liderliğini geri alırken Dell ile HP kan kaybetti. Apple ise üçüncü çeyreğin kazananları arasında yer aldı. Elde edilen sonuçlara tarafından 2020, PC pazarında büyümenin yaşandığı ikinci ardışık sene oldu. Oysa Hall, uzun vadedeki trendin nispeten daha tatsız olacağını söylüyor. Hall, 2021 finansal yılında PC talebine karşı tedbirli olunması gerektiğini de dile getiriyor.

Comments
To Top