Haber

Apple, M1 İşlemcisiyle Uyumlu Çalışacak macOS Big Sur’u Tanıttı

Apple, M1 İşlemcisiyle Uyumlu Çalışacak macOS Big Sur'u Tanıttı

Apple, bugün düzenlediği etkinlikte yeni bilgisayar yonga seti M1 ile birlikte bu işlemciye sahip olacak ilk MacBook modellerini de tanıttı. Oysa şirketin tanıttığı bir öteki ürünü de macOS’un yeni sürümü ‘Big Sur‘ oldu. macOS Big Sur’un en ön plana meydana çıkan özelliği M1 yonga setiyle optimize olarak geliştirilmiş olmasıydı.

Apple, M1 yonga setinin gücünü en üst seviyede gösterebilmek için kendi işletim sistemini de elden geçirdi. Şirket, bu sayede MacBook’ların performanslarını da olabilecek en üstteki seviyeye taşıdı. Yeni MacBook’ların macOS Big Sur’la kazanacakları yeteneklerse iyi seviyedeydi.

macOS Big Sur neler sunuyor?

macos big sur

M1 yonga setiyle ahenkli olarak çalışacak olan macOS Big Sur, Apple’ın performans konusunda yalnızca donanıma yatırım yapmadığının da göstergesi oldu. Şirketin yeni işletim sistemi yonga setiyle birlikte çalışacak uygulamaların egzersiz hızını ve bilgisayarın açılım hızını önemli ölçüde artırdı. O Kadar fakat MacBook’lar artık iPhone veya iPad hızında açılabilir ışık halkası geldi.

Yeni M1 yonga setine sahip olan MacBook modelleri, macOS Big Sur ile birlikte Logic Pro’da 3 kat daha artı efekt ve çalgı eklentisinin çalışmasını sağlayacak. Ayrıca Final Cut Pro 6 kata kadar daha süratli çalışacak. Yeni işletim sistemi sadece yeni bilgisayarlara da avantaj sağlamayacak.

macOS Big Sur ile birlikte kullanıcılar emniyet konusunda da yeni özellikler kazanacaklar. Kullanıcılar teçhizat onaylı güvenli başlatma, otomatik yüksek performanslı şifreleme ve macOS yürütme korumalarına sahip olacaklar. Şimdiyse en merak edilen yere gelebiliriz.

Intel tabanlı uygulamalar çalıştırılabilecek:

macos big sur

Apple’ın M1 yonga setli yeni MacBook’larını alanlar Intel tabanlı uygulamaları çalıştırmakta herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklar. Zira Apple’ın Rosetta 2 uygulaması bu uygulamaların sorunsuz bir şekilde iki platformda da çalışmasını sağlayacak. Apple’ın açıklamasına kadar bazı uygulamalar Rosetta’yla daha iyi bile çalışacak.

Yeni macOS Big Sur işletim sisteminin Apple kullanıcılarına sunacağı olur ya de en büyük yenilikse bütün iOS uygulamalarının aracısız Mac üzerinde çalıştırılabilir olması olacak. Bu, tekrar şirketin kendi M1 yonga seti tamamen mümkün olacak. iOS’a yüklenebilen her tatbik artık Mac’e de yüklenebilecek. macOS Big Sur, bu perşembe günü yayınlanmaya başlayacak.

Comments
To Top