Haber

Apple, M1 İşlemcili Mac’leri Oldukça Makul Başlangıç Fiyatlarıyla Türkiye’de Satışa Sundu

Apple, M1 İşlemcili Mac'leri Oldukça Makul Başlangıç Fiyatlarıyla Türkiye'de Satışa Sundu

ABD merkezli teknoloji devi Apple, yeni Mac ürünlerini Türkiye‘deki resmi internet sitesi üzerinden satışa sundu. Bu bağlamda M1 işlemcili MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Mini’yi tüketicilerin beğenisine sunan Apple, diğerlerine göre uygun fiyatlı olan Mac ufak ile Türkiye’de ön plana çıkmayı başarabilir gibi görünüyor.

M1 işlemcili MacBook Air, şirketin bugüne değin piyasaya sürdüğü en hafif ve en ince dizüstü bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlemcinin önceki nesillere kadar 3,5 kata dek güçlü olduğunu söyleyen şirket, yeni MacBook Air’ın GPU performansınınsa 5 kata değin dinç olduğunu açıklama ediyor. Keza bu dizüstü bilgisayar, 18 saat ile şirketin bugüne dek sunduğu en yüksek MacBook Air batarya performansını vadediyor.

Yeni MacBook Air işte böyle görünüyor

Apple MacBook Air

Apple’ın M1 işlemcisi, performansıyla olduğu dek termal verimliliği açısından da işaret. Apple göre yapılan açıklamalara tarafından M1 işlemciyle çalışan yeni MacBook Air, fanlı bir soğutma sistemine sahip değil. Bu da dizüstü bilgisayarın, oldukça gürültüsüz bir şekilde çalıştığı anlamına geliyor. Apple, yeni bilgisayarının soğutulmasını ise alüminyum ısı dağıtıcılarla sağlıyor.

Yeni MacBook Pro da en düşük MacBook Air kadar etkileyici özelliklere sahip

Yeni MacBook Pro

Yeniden M1 işlemciye sahip olan 13 ve 16 inç ekranlı yeni MacBook Pro da oldukça güzel özelliklere sahip. Şirket, yeni işlemcinin önceki nesle göre 2,8 kat performans artışı sunduğunu söylüyor. Dizüstü bilgisayarın GPU hızı ise 5 kata değin performans sunuyor. Ayrıca bu model, bugüne dek piyasaya sürülmüş MacBook Pro’lar arasındaki en yüksek pil süresine sahip mahsul. Apple’a göre kullanıcılar, yeni MacBook Pro’yu 20 saate dek kullanabilecekler.

Yeni MacBook Pro, en azından MacBook Air kadar sessiz bir yapıya sahip değil. Çünkü bu dizüstü bilgisayarda fanlı soğutma sistemi bulunuyor. sırası gelmişken MacBook Pro’nun retina ekranı, 500 nit parlaklık değerine ve sRGB renk uzayının yüzde 25’ine dek fazlasını içeren P3 renk uzayının yüzde 100’ünü içeriyor. Keza bu dizüstü bilgisayarın “True Tone” teknolojisi, ekran görünümünün ortam ışığına kadar uyarlanmasını sağlıyor.

“Ben dizüstü bile olsa kasayla mücâdele etmek istemem” diyenlere: Mac ufak

Apple Mac Mini

Apple, Mac ufak isimli, gerçekten de küçük olan bilgisayarını da Türkiye’de satışa sundu. Diğer ürünlerde olduğu gibi bu üründe de M1 işlemci kullanan şirket, bu sayede üstün performans sunuyor. Bu işlemciyle birlikte genel performans 3 kata değin artarken GPU performansı ise önceki nesle tarafından 6 kata dek artmış durumda. Bu bilgisayardaki başka bir buluş ise Mac ufak’nin sahip olduğu Wi-Fi 6 desteği.

Yeni Mac’lerin Türkiye fiyatları ne değin?

Apple’ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre şirketin yeni Mac ürünleri, mevcut koşullar için fiyatlara sahip. Örneğin bir tüketici, Mac küçük’ye 7,899 TL‘den başlayan fiyatlarla sahip olabiliyorlar. Ama şirket, temel modele ek olarak 10.099 TL ve 12.299 TL karşılığında satın alınabilen, daha kuvvetli varyantlar da sunuyor. 

Apple’ın yeni MacBook Air modeli ise 10,999 TL‘den başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. Ama bu üründe de ikinci bir varyant sunuyor. Apple’a kadar daha doymuş özelliklere sahip olan MacBook Air, 13.699 TL karşılığında satın alınabiliyor. MacBook Pro’nun fiyatlandırma seçeneklerine baktığımızda ise 14.299 TL başlangıç fiyatı olduğunu görüyoruz. 13 inçlik modellerin en yüksek fiyatlısı ise 22.199 TL olarak belirlenmiş durumda. 16 inç büyüklüğündeki modelin başlangıç fiyatı 24.999 TL‘den başlarken, kullanıcılar 29.399 TL’ye de bir MacBook Pro satın alabiliyorlar.

Comments
To Top