Haber

Apple, M1 İşlemcili Mac’lerde Windows’un Çalışıp Çalışmayacağı Sorusuna Açıklık Getirdi

Apple, M1 İşlemcili Mac'lerde Windows’un Çalışıp Çalışmayacağı Sorusuna Açıklık Getirdi

Takriben 2 hafta önce Apple, yeni Mac bilgisayar modellerini tanıttığı bir etkinlik düzenlemişti. Fakat bu etkinliğin yıldızı Mac bilgisayarlar değil, Apple’ın M1 işlemcisiydi. Apple, öncelikle Mac modellerinde Intel işlemciye yer vermemiş ve bu bilgisayarlara kendi geliştirdiği M1 işlemcisini yerleştirmişti.

Apple, M1 işlemcisinin bilgisayarların performansını kat kat artırdığını faaliyet süresince böylece fazla kere belirtti. Oysa kullanıcılar, bir sorunun cevabını bugüne kadar alamamıştı: M1 işlemcili Mac’lerde Windows kullanılabilecek miydi? İşte bu sorunun cevabı Apple’ın Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi göre verildi.

Karar Microsoft’un:

apple m1

Ars Technica’ya konuşan Apple yetkilileri aralarında yer alan Craig Federighi, Windows işletim sisteminin ARM versiyonunun emülasyon aracılığıyla çalıştırılıp çalıştırılamayacağı sorusuna cevap verdi. Yeni Mac’i satın olmak isteyenlerin merak ettiği o sorunun cevabıysa şu şekilde oldu:

“Microsoft’un Windows’un ARM versiyonunu çalıştırmayı sağlaması ve elbette x86 uygulamaların desteklenmesi için bütün çekirdek teknolojilere sahibiz. Oysa kullanıcıların bu teknolojiyi Mac’lerde çalıştırmasını sağlamak için teknolojiyi lisanslamak Microsoft’un vermesi gereken bir karar. Mac’ler muhakkak bunu yapabilir.”

apple

Bu sorunun yanı sıra yeni işlemcileri hakkında bilgi vermeye devamlı Craig, Intel desteği konusunda da bir açıklama yaptı. Craig, yeni bir macOS dalı yaratmadıklarını, her iki sistemde de çalışabilecek evrensel bir işletim sistemi geliştirdiklerini belirtti. Röportajın sonunda Craig Federighi ve beraberindeki Greg Joswiak ve Johny Srouji, Apple’ın geçiş süreci hakkında heyecanlı olduklarını ifade etti.

Apple’ın 10 Kasım’da gerçekleştirdiği etkinlikte tanıttığı M1 işlemcisi hakkında daha ayrıntılı veri elde etmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. Keza şirketin yeni M1 işlemcili Mac modellerinin Türkiye fiyatlarına ve Intel işlemcili Mac’lerin güncellenen fiyatlarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top