Haber

Apple M1 İşlemcili Mac’ler İçin Microsoft 365 Yayınlandı

Apple M1 İşlemcili Mac'ler İçin Microsoft 365 Yayınlandı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce 5 nm imal mimarisine sahip M1 isimli işlemcilerini ve bu işlemcilerle çalışan Mac’lerini duyurmuştu. Bu işlemci, Apple için yeni bir devrin başlangıcıydı çünkü macOS ekosistemindeki tüm yazılımların, bu işlemci için her tarafta optimize edilmesi gerekiyordu. Bu bağlamda harekete geçen birincil şirketlerden bir tanesi de Microsoft olmuştu.

Microsoft şimdiyse ayrıca M1 ayrıca de Intel işlemcili macOS sistemlerinde çalışan “Microsoft 365“in kullanıma sunulduğunu açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte bundan böyle M1 işlemcili Mac bilgisayar sahibi olan kullanıcılar için tam düzenli bir tecrübe sunulmuş olacak. Microsoft, Intel işlemcili Mac’lerin her zaman olduğu gibi yeni Microsoft 365 sürümüyle de harikulade bir şekilde çalışacağını açıklama ediyor.

Microsoft ofis uygulamaları, yeni Mac’lerde çok daha hızlı çalışacak

Microsoft 365

Microsoft kadar yapılan açıklamalara kadar Microsoft 365 içinde bulunan Word, Excel, Outlook, OneNote ve PowerPoint’in, yeni cins Mac’lerde fazla daha bereketli bir şekilde çalışacağını açıklama ediyor. Sadece bu optimizasyonla da yetinmeyen şirket, yeni Microsoft 365 sürümünün evrensel olduğunu, yani öbür platformlarda çalışabilecek şekilde tasarlandığını söylüyor.

Aslına bakacak olursak Microsoft 365, M1 işlemcili Mac’lerde zaten çalışabiliyordu. Oysa şu asıl kadar başvuru formu yalnızca Rosetta 2 emülatörü yoluyla kullanılabiliyordu. Ama yeni sürüm keza Rosetta 2’yi devre dışı bırakmış hem de performans açısından daha iyi bir deneyim getirmiş oldu. Keza Microsoft, Outlook yazılımını da uzunca bir süredir yenilemeye çalışıyordu. Son Microsoft 365 sürümü, yenilenen Outlook’u da kullanıcılara sunmuş oldu.

Comments
To Top