Haber

Apple M1 İşlemcili MacBook’lar Harici Ekran Kartlarını Desteklemiyor

Apple M1 İşlemcili MacBook'lar Harici Ekran Kartlarını Desteklemiyor

Apple, dün akşam gerçekleştirdiği lansman etkinliği esnasında ARM tabanlı Apple M1 işlemcisine sahip ilk dizüstü bilgisayar modelleri olan MacBook Air ve MacBook Pro’yu resmi olarak tanıttı. Apple’ın açıklamasına kadar Apple M1 işlemcisi, Intel işlemcilerden daha yüksek performans, daha yüksek verimlilik ve daha uzun çok miktar ömrü sunucak. Ancak belli ki bu işlemcilerin getireceği bir kısıtlama da bulunuyor.

Yeni cins MacBook Air ve Pro’nun teknik nitelik sayfasına baktığımızda dizüstü bilgisayarların Thunderbolt girişi üzerinden bağlanan harici GPU’lar için yardım sunmadığını görüyoruz. Hem Apple Insider da Apple M1 işlemcisi kullanan MacBook ve Mac küçük’nin eGPU’ları desteklemeyeceğini onayladığını belirtiyor.

M1 işlemcili MacBook’lar, 16 GB’a kadar RAM desteği sunuyor

macbook pro

Eksik sayıda kullanıcının sahip olduğu MacBook ya da Mac ufak’ye harici bir grafik kartı bağladığını düşünürsek harici GPU desteğinin çok da manâlı olmadığını söyleyebilirsiniz. Ama harici GPU desteği, MacBook’lara oyun oynama ve profesyoneller için daha yüksek grafik performans desteği sunduğundan gerçekten epeyce önemli bir özellikti.

Mac modellerinde ARM tabanlı işlemcilere geçiş yapılmasının keza Apple ayrıca de sektör için yeni bir dönemin kapısını aralayacağı aşikar. bununla birlikte harici GPU desteğinin kesilmesi ve RAM kapasitesinin 16 GB ile sınırlı tutulması, profesyoneller için Intel işlemcili Mac modellerinin daha daha uygun seçenekler olduğunu gösteriyor.

Comments
To Top