Haber

Apple M1 İşlemci, Grafik Performansıyla GTX 1050 Ti ve RX 560’ı Geride Bıraktı

Apple M1 İşlemci, Grafik Performansıyla GTX 1050 Ti ve RX 560'ı Geride Bıraktı

Apple, kısa süre önce gerçekleştirdiği lansman etkinliği ile masaüstünden dizüstüne kadar bütün Mac modellerinde Intel işlemcilerin yerini alacak olan ARM tabanlı işlemcisi M1’i resmi olarak duyurdu. Apple, M1 ile ilgili detaylı bir sunum yapmış olsa da işlemciyle ilgili her gün yeni bir bilgi ortaya çıkmaya devam ediyor.

Yeni paylaşılan GFXBench 5.0 sonuçları, entegre GPU’ya sahip olan Apple M1 işlemcinin grafik performansını gün yüzüne çıkardı. Laf konusu GFXBench sonuçları hayranlık uyandıracak seviyede olmasa da Apple’ın M1 işlemci ile oldukça iyi bir grafik performansı sunacağının ipuçlarını sağlıyor.

Apple M1 işlemcinin grafik performansını bildiren sonuçlar

m1 gpu

Tom’s Hardware  kadar paylaşılan verilere tarafından Apple M1 işlemci, girdiği performans testlerinde daha fazla oyuncu bilgisayarlarında karşımıza meydana çıkan NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti ve AMD Radeon RX 560 ekran kartlarından daha yüksek ortalama FPS değerlerine ulaşarak başarılı sayılabilecek bir grafik performansı sunuyor.

Ayrıca GTX 1050 Ti ayrıca de RX 560 takriben üç yaşında ekran kartları olduğundan söz konusu karşılaştırmanın ne dek adaletli olduğu tartışılabilir. Fakat sonuç olarak GTX 1050 Ti ve RX 560, 75W kuvvet bitiren epeyce kuvvetli masaüstü ekran kartlarıyken Apple M1, entegre grafik birimine sahip ARM tabanlı bir işlemci. Dolayısı ile M1’in göstermiş olduğu performansı hafife almak o kadar de dürüst olmaz.

Apple M1, grafik noktasında muhabere bir performans göstermiş olsa da M1’in GPU’suna güvenerek oyun oynamaya hedeflemek çok da içten bir seçim olmayabilir. Zira uzun süreli yüksek performans için enerjik bir soğutma sistemi büyük bir ağırlık taşıyor ve M1 işlemciden kuvvet alan MacBook Air’de bir fan zeka bulunmuyor. MacBook Pro ise tek fanlı nispeten çelimsiz denebilecek bir soğutma sistemine sahip.

Comments
To Top