Haber

Apple Küresel Güvenlik Sorumlusuna Rüşvet İddiasıyla Dava Açıldı

Apple Küresel Güvenlik Sorumlusuna Rüşvet İddiasıyla Dava Açıldı

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, Apple’ın küresel güvenlik sorumlusu Thomas Moyer’e karşı, silah taşıma ruhsatı alabilmek için polise 70 bin dolar layık 200 adet iPad vermeyi önerge ettiği iddiasıyla dava açıldı.

Kaliforniya savcılığının konuyla ilgili iki takvim araştırması sonunda hazırlanan iddianame dahilinde Santa Clara Güvenlik Müdürlüğü’nden iki memur da rüşvet istemekle suçlandı. İddiaya tarafından Emniyet Müdür Yardımcısı Rick Sung, silah nakliye ruhsatı için Moyer’in emniyet müdürlüğüne iPad bağışlamasını şart koştu.

Thomas Moyer, mahkeme sonrası hapis cezası alabilir

apple

Paylaşılan bilgilere kadar güvenlik müdür yardımcısı ile Apple’ın küresel emniyet sorumlusu arasındaki ruhsat pazarlığı, Ağustos 2019’da polisin Moyer’in elindeki ruhsat kayıtlarına el konulması için arama emri çıkarıldığını öğrenmesinden sonra gerçekleşti. Zanlılar, olayla ilgili olarak 11 Ocak’ta hakim karşısına çıkacak ve suçlu bulunmaları halinde hapis cezası almaları muhtemel.

Apple’ın küresel güvenlik sorumlusu Thomas Moyer’in avukatı, suçlamaların yalan yanlış olduğunu açıklama etse de Santa Clara Bölge Savcısı Jeff Rosen, “Bir işi gerçekleştirmek için karşılığında bir şey almak yasa dışıdır ve ceza adaleti sistemine duyulan güveni boşuna çıkarır. Polisimizin üstteki seviye üyelerinin merkezinde olduğu bir rüşvet olayı, polisin itibarını ve etkinliğini zayıflatır.” diyerek suçun ispatlanması halinde cezanın mecburi olacağını dile getirdi.

Comments
To Top