Haber

Apple, Kendi Hücresel Veri Modemlerini Üretmeye Başladı Qualcomm Bunu Beğenmedi

Apple, Kendi Hücresel Veri Modemlerini Üretmeye Başladı Qualcomm Bunu Beğenmedi

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın yeni bir karar alıp, bu karar doğrultusunda çalışmaya başladığı ortaya çıktı. Bloomberg’de yer alan bir habere tarafından şirket, bugüne değin Qualcomm kadar üretilen hücresel modemlerini, bundan sonra kendisi üretecek. Bloomberg, bu kararın Apple’ın teçhizat teknolojilerinden sorumluluk sahibi Başkan Yardımcısı Johny Srouji tarafından yapıldığını söylüyor.

İddialara tarafından Srouji, üst düzey çalışanlarla yaptığı bir buluşma sırasında bu vümleleri kurdu. Alınan kararın oldukça kritik bir önem talep ettiğini bildiren Srouji, bu kararla birlikte uzun vadeli stratejiler konusunda manâlı bir adım attıklarını savundu. Fakat Srouji’nin bu açıklamaları, son kullanıcı için henüz bir şey açıklama etmiyor. Zira Qualcomm ile Apple, hücresel modem konusunda 6 takvim bir anlaşma imzaladı ve bu anlaşma, hemen şimdi ilk yılında.

Hücresel modem üretim kararı, Intel’in modem üretim biriminin satın alınmasının doğal bir sonucu

Apple

2019 yılı, Intel için fazla sıkıcı bir şekilde geçmişti. Bir yanlamasına siparişlere yetişemeyen öteki yanlamasına da baskı aşağıda kalan şirket, işlerin üstesinden gelemez ülkü gelmişti. Hal böyle olunca da Apple, Intel’in modem üretim birimini tam 1 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Çalışanlarına bu konuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Srouji, bu satın alma işleminden sonradan ekipman ve yazılım mühendislerinden oluşan bir ekibin kurulmasının kolaylaştığını söylemiş. İşte geçtiğimiz yıl başlayan yeni işlem, bir yılın sonunda meyvelerini vermeye başlamış gibi görünüyor.

Apple’ın iPhone’lar için hücreli modem üretimi yapmaya başladığı artık bir sır değil. Ama bu modemlerin iPhone’lara ne süre geleceği az önce süresiz. Çünkü hemen şimdi de bahsettiğimiz gibi Apple, Qualcomm ile 6 yıllık bir anlaşma imzalamıştı. Qualcomm, bu 6 takvim uzlaşma kapsamında da iPhone’ların mobil verilerini kullanabilmesini sağlayan modem üretimi yapacaktı. Bakalım Apple, bu tür bir anlaşmayı iptal mi edecek yahut ayrı çözüm yolları üstünde mi yoğunlaşacak.

Comments
To Top