Haber

Apple, iPhone 13 ile Devrimsel Bir Değişiklik Planlıyor: Şarj Girişi Kalkıyor

Apple, iPhone 13 ile Devrimsel Bir Değişiklik Planlıyor: Şarj Girişi Kalkıyor

Apple, geçtiğimiz ay iPhone 12 ailesini resmen tanıttı ve gerçekleştirilen lansman etkinliğinde üstünde en fazla durulan özelliklerden biri de iPhone’lara bir mıknatıs yardımıyla sıkı sıkıya bağlanabilen MagSafe kablosuz yük cihazı oldu. 

MagSafe kablosuz sıkıntı cihazı, mıknatıslı tutunma özelliği ve kompakt tasarımıyla diğer kablosuz çok miktar pedlerinden açık bir şekilde ayrılıyor olsa da cihazın 399 TL’lik fiyat etiketi, geniş kitlelerce benimsenmesini yavaşlatabilecek unsurlar aralarında yer alıyor. Oysa daha önce öyle çok isabetli akış gerçekleştirmiş olan Jon Prosser’e tarafından Apple, MagSafe’in benimsenmesi konusunda kavgacı bir politika yürütmeyi planlıyor.

iphone 13

Apple, 2016 yılında tanıtılan iPhone 7 ile birlikte kulaklık girişine veda ettiğinde çok eleştirilmişti. Tesadüftür ki şirketin ilk kablosuz kulaklığı olan AirPods da benzer yıl piyasaya sürülmüştü ve iPhone sahipleri Airpods’u harika bir tez benimsemişti. belli ki Apple, bu politikanın bir benzerini MagSafe için planlıyor.

Jon Prosser göre yapılan açıklamalara tarafından Apple, iPhone 13 ile birlikte akıllı telefonlarından yük girişini de kaldırmayı planlıyor. Dolayısı ile iPhone 13’e ne kablolu yük cihazınızı ne de kablolu kulaklığınızı bağlayamayacaksınız. 

iphone 13 tasarım

Prosser’a kadar Apple da iPhone’lardan çok miktar girişini kaldırmanın “gözü kara” bir hareket olduğunu biliyor. bu nedenle bütün iPhone 13 modellerinden yok, sadece birinden çok miktar girişini kaldırmayı planlıyor. Şu an için bu modelin hangisi olacağı konusunda bir veri bulunmasa da bunun yalnızca bir başlangıç olacağını söyleyebiliriz. Bir diğer deyişle Apple, iPhone 13’ten sonra kademeli olarak bütün iPhone modellerinde sorumluluk girişini kaldırmayı planlıyor. 

Apple’ın çok miktar girişi olmayan bir iPhone tanıttığında bilhassa sosyal medyada çok artı eleştirileceğini, hatta olasılıkla karşı taraf zeki telefon üreticilerinin “alay konusu” olacağını tahminde bulunmak zorlama yok. Oysa şunu açık bir şekilde ifade edebiliriz ancak Apple’ın kablosuz şarjı standart ülkü getirmesi halinde öteki zeki telefon üreticilerinin de şarj girişlerine veda ettiğini görmemiz son derece olası.

Comments
To Top