Haber

Apple, iOS 14.3’ün İlk Geliştirici Beta Sürümünü Yayınladı: İşte Yenilikler

Apple, iOS 14.3'ün İlk Geliştirici Beta Sürümünü Yayınladı: İşte Yenilikler

ABD merkezli teknoloji devi Apple, yeni mobil işletim sistemleri üzerinde çalışmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta iOS 14.2’yi beta sürümden çıkaran şirket, bu kere de iOS 14.3 ile iPadOS 14.3’ün ilk geliştirici beta sürümlerini yayınladı. Ayrıca Apple, watchOS 7.2 ile tvOS 14.3’ün de ilk geliştirici betalarını kullanıma sundu.

iOS 14.3’ün ilk geliştirici beta sürümünün, normalde kablosuz olarak da indirilebilmesi gerekiyordu. Fakat şirket, olasılıkla spiker sorunları nedeniyle bir takım sorunlar yaşadı. Önce kablosuz olarak indirilebilen iOS 14.3, saatler içerisinde görünmez oldu. Geliştiriciler, son sürümü deneyimleyebilmek için Apple’ın internet sitesini göstermek zorunda kaldılar. Ama daha da ilginç bir şekilde Apple, kullanıma sunduğu beta sürümleri birkaç saatliğine geri çekti ve kimse de bu sürümlere erişemedi. Sorunları düzelten Apple, güncellemeleri tekrar sundu.

iOS 14.3’le birlikte ne gibi yenilikler geldi?

iOS 14.3

Apple, ekim ayında düzenlediği bir etkinlikte, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’in yeni bir resim çekme formatına sahip olacağını söylemişti. “ProRAW” olarak isimlendirilen bu format, iOS 14.3’ün birincil geliştirici betası ile gün yüzüne çıktı. Tüketiciler bundan böyle, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’te ProRAW uzantılı çiğ fotoğraflar çekebilecekler.

iOS 14.3’le gelen diğer bir icat ise Ev uygulamasında karşımıza çıkıyor. Son beta sürüme kadar kullanıcılar, evlerindeki HomeKit ürünlerinin yazılım güncellemelerini, bundan daha sonra Konut uygulaması üzerinden gerçekleştirebilecekler. Yani zeki ürünlerin yazılım güncellemesi, tıpatıp App Store’da başvuru formu güncelliyormuş gibi görünecek. Kullanıcılar, Ev uygulamasına girdikten sonradan “Tümünü Güncelle” butonu ile bir veya birden fazla HomeKit ürününü tek seferde güncelleyecek.

Bundan Böyle Safari uygulamasında Ecosia’yı arama motorunuz olarak seçebilirsiniz

Safari

Kullanıcılar, Safari uygulamasının varsayılan arama motorunu bir süredir seçebiliyorlar. Bu bağlamda kullanıcılar, Safari ayarları aşağıda yer alan menüden “Arama Motoru” seçeneğine girdiklerinde; Google, Yahoo, Bing ve DuckDuck Go’yu seçebiliyorlardı. iOS 14.3’ün birincil geliştirici beta sürümü ise kazandığı parayı ağaç dikmeye kullanan Ecosia’yı getiriyor. Verileri satmadığını iddia eden Ecosia, çevre dostu bir arama motoru olarak da zaman zaman tercih ediliyor.

iOS 14.3’ün birincil beta sürümü, watchOS 7.2 ile birlikte Apple Watch kullanıcılarına da bir takım yenilikler sunacak. Bu bağlamda Fitness ve Sıhhat uygulamaları, kullanıcıların hayatlarını riske atmamaları için değişik bildirimler gönderecek. Bir kullanıcı, sağlık durumu ve günlük öteki aktivitelerini etkileyecek dek spor yaparsa, sınıra gelindiğine dair bildirimle karşılaşacak.

Comments
To Top