Haber

Apple, Güvenlik Açığı Araştırmacılarına Jailbreak’li iPhone’lar Gönderiyor

Apple, Güvenlik Açığı Araştırmacılarına Jailbreak’li iPhone’lar Gönderiyor

Apple, Temmuz ayında Güvenlik Araştırma Cihazı Programı yürüteceklerini ve iOS’ta yer alan güvenlik açıklarını bulmak üzere güvenlik araştırmacılarını bu programa ziyafet ettiklerini belirtmişti. Programın başlamasıyla birlikte Apple, araştırmalarda kullanılmak üzere özel bir iPhone geliştirdi.

Apple, programda tayin bölge araştırmacılara, yakın zamanda SRDs adını verdikleri Jailbreak’lenmiş iPhone teslimatı yapılacağını dile getirdi. Araştırmacılardan, bu Jailbreak’li akıllı telefonları kullanarak iOS işletim sistemindeki emniyet açıklarının bulmaları talep edildi. 

Jailbreak’li iPhone’lar, standart iPhone’larla benzer şekilde çalışıyor

apple jailbreak iphone

Apple, Jailbreak’li iPhone’ların sadece araştırma için, kontrollü ortamlarda kullanılmak üzere tasarlandığını dile getirdi. Şirket, gönderilen akıllı telefonların standart bir iPhone’la son derece aynı hareket edeceğini, telefonun içinde bulunan Shell yazılımı baştan sona emniyet araştırmacılarının dilediği programı kullanabileceğini belirtiyor. 

Araştırmacılardan birisi işletim sisteminde bir emniyet açığı yakalarsa bunu hemencecik Apple ile paylaşmak zorunda kalacak. Apple, bildirilen sorun çözülene kadar araştırmacının, bu açığı diğer kimseyle paylaşmamasını istek ediyor. Buldukları güvenlik açıkları bir uçtan bir uca araştırmacılar, Apple Ödüllü Hata Bulma Programı’ndan 1,5 milyon dolara dek ödül kazanabilecek. 

Comments
To Top