Haber

Apple – Facebook Savaşı’nda İkinci Perde: Tim Cook, Yaptığı Sert Açıklama ile Fitili Ateşledi

Apple - Facebook Savaşı’nda İkinci Perde: Tim Cook, Yaptığı Sert Açıklama ile Fitili Ateşledi

Geçtiğimiz günlerde Facebook, yeni iOS sürümüyle birlikte gelen mahremiyet gereksinimleri yüzünden Apple’a suçlamalarda bulundu. iOS 14.0 ve daha ardından gelen sürümlerle birlikte Apple, kullanıcılara bilgi toplandığına dair bildirimler göstermeye başladı. Kullanıcılar, bilgi toplandığını gördükten daha sonra dilerse bu özelliği kapatabiliyor. 

Facebook, bu özelliğin hileli rekabete yol açtığını ve Apple’ın bu konuda saydamlık göstermediğini dile getirdi. Facebook, zaten 2018 yılında yaşanan Cambridge Analytica skandalından daha sonra en güvenilmeyen şirketlerin arasında yer alıyordu. Data toplayabilmek için bu değin ısrarcı olması, belirsizlik ve endişeleri bir kere daha Facebook üzerinde yoğunlaştırdı. Tüm bu suçlamalara karşısında Apple CEO’su Tim Cook, Twitter üzerinden yaptığı bir yorumlama ile şirketin, her zaman kullanıcıların yanına olacağını dile getirdi. 

“Kullanıcılara tercih hakkı tanınmalı”

Tim Cook Apple

Tim Cook, yapmış olduğu açıklamada şu sözleri dile getirdi; “Kullanıcılara, kendileri hakkında toplanan veriler ve bu verilerle ne yapılacağını konusunda tercih hakkı tanınmalı. Kullanıcılar, App Tracking Transparency çerçevesinde verilerinin toplanmasına izin verdiği takdirde Facebook, bu verileri evvelden olduğu gibi toplamaya devam edebilir.”

Facebook ve Apple’ın arasındaki tartışma gitgide artarak alevlenmeye başladı. Facebook, kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde toplayamadığı için Apple’a karşısında suçlamalarda bulunmuştu. Facebook’un dilediği gibi data toplayabilmesi için iOS 14 sürümü ile birlikte Apple kullanıcılarının buna izin vermesi gerekiyor. Facebook, bu verileri toplayıp kendi çıkarları için kullanamayacak ışık halkası gelince, Apple’ı saydam olmamakla suçladı ve bu mahremiyet gereksinimlerinin ufak işletmelere zarar verdiğini belirtti. 

Apple ise işletmelerin yok, kullanıcıların yanında olduğunu açıklayarak, kullanıcılara böyle bir tercihin sunulması gerektiğini savundu. Bu özelliğin sadece Facebook’ta yok, öteki tüm uygulamalarda geçerli olduğunu da dile getirdi. Apple CEO’su Tim Cook’un Twitter üzerinden yaptığı izah etme, tartışmayı daha da alevlendirecek gibi görünüyor. 

Comments
To Top