Haber

Apple, Dünyanın 5 nm Mimariye Sahip İlk Bilgisayar İşlemcisi M1’i Tanıttı

Apple, Dünyanın 5 nm Mimariye Sahip İlk Bilgisayar İşlemcisi M1'i Tanıttı

Son iki ay içerisinde üçüncü lansmanını aranjör Apple, bu sefer Mac cihazlarına odaklandı. Ancak bu lansmanda tanıtılan ilk mahsul dünyanın 5 nm mimariye sahip ilk bilgisayar işlemcisi M1 oldu.

M1’in tanıtımı esnasında en fazla üzerinde durulan konu ise Watt / performans dengesi oldu. Peki, Apple’ın SoC’si (yongada sistem) olan ve Mac cihazların performansında büyük bir sıçrama yaratacak olan M1 neler sunuyor gelin her zaman birlikte bakalım.

5 nm mimarili birincil bilgisayar işlemcisi M1

apple m1 işlemci, 5 nm mimarili bilgisayar işlemcisi

5 nm mimariye sahip olan 16 milyar transistörlü M1; CPU, GPU, ön bellek gibi donanımları tek bir çatı aşağı toplamayı başarıyor. M1’in çatısı aşağı bulunan CPU’da 8 çekirdek bulunuyor. Bu sekiz çekirdeğin dört tanesi yüksek performans için dört tanesine ise yüksek verimlilik için kullanılıyor. Apple’a göre dünyanın en hızlı CPU çekirdeği.

Yüksek verimlilik çekirdeklerinin herkes çift çekirdekli MacBook Air ile benzer bir hız sunsa da bunu fazla daha verimli bir şekilde gerçekleştiriyor. Ilk Olarak da bahsettiğimiz gibi M1’de en çok üstünde durulan noktada performans verimliliğiydi. Apple, M1 CPU’sunun Watt başına en iyi performansı verdiğini ifade ediyor.

apple m1 işlemci pc karşılaştırması

Performans verimliliği açısından vurgulanan bir diğer nokta da PC yongalarıyla karşılaştırılması oldu. Buna göre PC yongasının 10 Watt ile verdiği performansı dörtte biri zor tüketimiyle sunabilecek. CPU tarafında söylenenler GPU tarafında da geçerliliğini koruyor. M1’in içerisinde 8 çekirdeğe kadar destekleyen GPU yer alıyor.

Comments
To Top