Haber

Apple, Çok Para Kazanmayan Geliştiriciler İçin Komisyon Oranını Düşürme Kararı Aldı

Apple, Çok Para Kazanmayan Geliştiriciler İçin Komisyon Oranını Düşürme Kararı Aldı

Daha önce Epic Games, Spotify gibi şirketlerle App Store’daki yüzde 30’luk kurul sebebiyle davalık olan Apple, ufak işletmeleri desteklemek için yeni komisyon oranlarını açıkladı. Apple’ın duyurduğu yeni programa kadar yeniliği süratli gitmek için küçük işletme ve bağımsız geliştiricilerin App Store’da bulunan uygulamalarından yüzde 30 komite yerine yüzde 15 komite alacak. 

Apple’ın yaptığı açıklamada; bir işletme App Store’da 1 yılda 1 milyon dolardan az kazanç elde etmişse Apple’a ödeyeceği komisyon yüzde 15 olacak. Yeni App Store Küçük İşletme Programı; Spotify, Epic Games gibi büyük şirketlerin sorunlarını çözmeyecek olsa da ülkemiz ve dünyada başvuru formu isteyen, fakat Apple’ın istediği yüksek komite nedeniyle bu işe girmeye sıcak bakmayan küçük çaplı şirket ve bağımsız üreticileri hoşnut edecek. 

Apple komisyon program

Yeni program önümüzdeki yıl başlıyor

1 Ocak 2021’den itibaren başlayacak App Store Ufak İşletme Programı, özellikle daha önce sözde görülmemiş idareli zorluk döneminde minik işletmelerin önünü açacak bir atılım olarak görülüyor. bununla beraber bu işletmelerin salgın döneminde sanal dünyaya daha kolay düzen sağlamalarını da sağlayacak program, hevesli girişimcilerin de önünü açacak. 

Minik işletmelerin küresel ekonomilerin bel kemiği olduğunu söyleyen Apple’ın CEO’su Tim Cook, bu programı minik işletme sahiplerinin App Store’da yaratıcılığını ve refahını artmak için başlattıklarını söyledi. “App Store, milyonlarca yeni meslek ve fantastik fikri olan herkesin erişebileceği girişimcilik programını geliştirerek, ekonominin büyümesine tezgâhtar oldu” diyen Cook, bu yeni programın minik işletmelerin yeni düşünceler üzerinde risk almasına tezgâhtar olacağını söyledi. 

app store

Ayrıntılar önümüzdeki ay yayınlanacak

Detaylı ayrıntılar aralık ayının başlarında yayınlanacak olsa da programın bir takım esas kriterleri açıklandı. Bu açıklamalara göre 2020’de bütün uygulamalarıyla 1 milyon dolardan eksik gelir elde eden geliştiriciler ve App Store’da yeni olan geliştiriciler, yeni programa ve indirimli komisyona hak kazanabilecek. Eğer bir geliştirici 2021 yılı içinde 1 milyon dolarlık eşiği açarsa yılın geri kalanında standart olan yüzde 30’luk kurul oranı geçerli olacak. Aynı şekilde bir geliştirici bir yıllık yılında 1 milyon dolar eşiğinin aşağıda kalırsa bir sonraki yılda yüzde 15’lik komisyon oranına tekrar sahip olacak. 

Comments
To Top