Haber

Apple, Bilerek Cihazlarının Kullanım Ömrünü Azaltmakla Suçlandı

Apple, Bilerek Cihazlarının Kullanım Ömrünü Azaltmakla Suçlandı

ABD merkezli teknoloji devi Apple, geçtiğimiz günlerde iPhone model zeki telefonlarını bilinçli olarak yavaşlattığı için yüklü bir para cezasına çarptırılmıştı. Şirket, ‘batterygate’ ismi verilen bu şart sebebiyle 113 milyon dolarlık cezayla karşısında karşıya kaldı. Lakin Apple’ın derdi az önce sonlanmadı.

The Guardian’ın haberine göre Environmental Audit Committee (Çevre Yoklama Komitesi) kadar yürütülen bir soruşturma, Apple gibi teknoloji devlerine büyük zorlama yapıyor. Şirketlerin elektronik çöpleri konusunda almaları gereken tüm önlemleri almadıkları bildiriliyor. Ama Apple, benzer davada bambaşka bir yönüyle de eleştiriliyor.

Tamir edilebilirliğin eksik olması nedeniyle başı dertte:

apple

Apple’ın teknolojik cihazlarının tamir edilmesinin ne değin şiddet olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte bu şart, Birleşmiş Krallık’taki parlamenterlerin Apple’ı ‘yerleşik eskime‘ ile suçlamalarına neden oldu. Parlamenterler, Apple’ın ürünlerini mahsus tamir edilmesi baskı bir hale getirdiğini bahis etti.

Parlamenterler, sundukları raporda Apple’ın oturmuş eskimesinden şikâyet ederek bu sayede şirketin cihazlarının hayat sürelerini azalttığını belirtti. Parlamenterler tarafından yapılan soruşturma, Apple gibi teknoloji şirketlerinin dâhili bileşenleri yapıştırıp lehimlediklerini, bunun da herhangi bir onarımı neredeyse imkânsız ayla getirdiğini ortaya koydu.

apple

Aynı raporda özellikle Apple cihazlarının tamirinin fazlasıyla fiyatı yüksek olduğu, bu nedenle de kullanıcılarının kafa karışıklığı yaşadığı söylendi. Rapor, bu kafa karışıklığının kullanıcıları en sonunda ellerindeki ürünü yenilemeye ittiğini açıklama etti. Parlamenterlerin keza çevreyi ayrıca de bu iddiayı kapsayan raporuna Apple’dan yanıt gecikmedi:

“Apple’ın kaynakları ve hepimizin paylaştığı gezegeni koruma çabalarını yansıtmayan Çevre Denetim Komitesi raporu aleyhinde şaşırdık ve hayal kırıklığına uğradık. Müşterilerin ticaret yapmaları, geri dönüştürmeleri ve her zamankinde daha güvenli, kaliteli onarımlar almaları için daha artı seçenek var ve en yeni Apple Watch, iPad ve iPhone serimizin tümünün esas bileşenlerinde geri dönüştürülmüş malzeme kullanılıyor.”

“Apple’ın endüstri lideri taahhütlerini belgelemek ve gelecek nesle temiz bir ekonomi ve dinç bir gezegen ele vermek için iki taraflı çabalarımızı destelemek üzere parlamento ve hükümetle birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

Comments
To Top