Haber

Apple, Benzer PC’lerden 10 Kat Daha Küçük ve 5 Kat Daha Hızlı Mac mini’yi Tanıttı

Apple, Benzer PC’lerden 10 Kat Daha Küçük ve 5 Kat Daha Hızlı Mac mini’yi Tanıttı

Apple’ın bugün gerçekleştirdiği etkinlikte tanıttığı yeni ürünlerinden bir parça başına de Mac küçük oldu. Adından da anlaşılabileceği gibi epeyce küçük bir boyuta sahip olan Mac ufak, az daha ortalama bir modem büyüklüğünde.

Tıpatıp bugün tanıtılan diğer cihazlar gibi dünyanın 5 nm mimarisine sahip ilk bilgisayar işlemcisi olan M1’i kullanan Mac mini, rakiplerine tarafından çok daha süratli ve fazla daha minik. Peki, Mac küçük kullanıcılarına neler sunuyor?

Mac mini’nin özellikleri

apple mac mini

İçerisinde 8 çekirdekli CPU barındıran M1’e sahip olan Mac küçük, önceki cins olan 4 çekirdekli ufak modeline göre 3 kat daha seri CPU performansına sahip. Kendi sınıfındaki PC’nin onda biri ölçeğinde olan Mac mini, muadillerine tarafından 5 kat daha yüksek bir sürat vaat ediyor.

Mac ufak’de neler bulunuyor? Bu minik kutunun arkadaki tarafında bir adet Ethernet girişi, iki adet Thunderbolt / USB 4 girişi, bir adet HDMI 2.0 girişi, 2 adet USB-A girişi ve bir adet 3,5 mm kulaklık girişi yer alıyor. Ayrıca ABD’de 699 dolardan satışa çıkacak olan Mac küçük, önceki nesle göre 100 dolar daha düşük bir fiyat etiketine sahip.

Peki, Mac ufak’nin ülkemizdeki fiyatı ne değin? 8 çekirdek CPU, 8 çekirdek GPU’ye sahip M1 yongalı ve 256 GB depolama alanlı Mac ufak, 7.899 TL‘den satılıyor. Aynı özelliklere sahip M1 yongasına ve 512 GB depolama alnına sahip modeli ise 10.099 TL fiyat etiketine sahip.

Comments
To Top