Haber

Apple, 2021 Yılı İçin TSMC’nin 5 nm Üretim Kapasitesinin Neredeyse Tamamını Rezerve Etti

Apple, 2021 Yılı İçin TSMC'nin 5 nm Üretim Kapasitesinin Neredeyse Tamamını Rezerve Etti

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, iPhone 13 serisini güçlendirmesi beklenen A15 Bionic yongası da dahil elde etmek üzere önümüzdeki yılki yonga ihtiyacında TSMC’ye güvenmeye devam edecek. Tayvanlı kaynaklardan gelen yeni bir rapor, teknoloji devinin gelecek yılki 5 nm yonga ihtiyacı sebebiyle TSMC’nin imal bandının adeta tamamına el koyduğunu belirtiyor.

5 nm üretim bandından meydana çıkan yongalar, önceki tür işlemcilere kıyasla keza batarya tüketimi hem de performans anlamında büyük artışlar sağlıyor. Bu yongalar, Apple’ın dışarıda birçok şirketin de hedefinde bulunuyor. Bu sebeple iPhone üreticisinin, TSMC’nin gelecek yılki 5 nm üretim kapasitesinin %80’ini kapattığı bildiriliyor.

Apple, gelecek yıl da TSMC’ye güvenmeye devam edecek:

TSMC

Apple ile olan ilişkisini günden güne ilerleten ve şirketin en büyük tedarikçileri aralarında bulunan Tayvanlı TSMC, 2021 yılının ilk çeyreğinde yeni bir tesis açacak. Bu tesisin açılmasıyla birlikte şirketin her ay takriben 9 bin adet silikon devre levhası üretmesi bekleniyor. Apple açık havada Qualcomm, MediaTek, Broadcom ve diğer birkaç şirket daha TSMC’nin 5 nm kapasitesinden yer ayırttı.

Önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek birkaç Apple ürünü, büyük olasılıkla TSMC’nin 5 nm teknolojisiyle üretilen yongalara sahip olacak. TSMC’nin öbür müşteriler için 5 nm, 5 nm+ ve gelişmiş 5 nm elde etmek üzere birkaç düğüm varyantı bulunuyor. Apple yongalarının hangi imal sürecini kullanacağı az önce bilinmiyor.

Apple’ın gelecek yıl kullanması beklenen yongalar aralarında; yeni iPad Pro serisi için A14Z Bionic, bitmiş tasarlanan iMac için A14T yongası ve son olarak iPhone 13 serisi için A15 Bionic yongası yer alıyor.

Comments
To Top