Haber

App Store, Yeni Lisanslama Kuralları Gereğince Birçok Oyunu Mağazasından Kaldırmaya Hazırlanıyor

App Store, Yeni Lisanslama Kuralları Gereğince Birçok Oyunu Mağazasından Kaldırmaya Hazırlanıyor

Çin, lisanslanmamış oyunları ülkesinde engellemeye başlamıştı. Digital Information World’de yer alan habere kadar Apple da tatbik mağazasından oyunları kaldırmaya başlayacak. Buna kadar Apple, yeni lisanslama standartları gereğince binlerce oyunu kaldırmaya hazırlanıyor.

Çin’de bu uygulamanın kapsamına yalnızca oyunlar yok bununla birlikte uygulamalar da giriyor. Apple da Çin geliştiricileri ücretli oyunların kaldırılmasıyla ilgili olarak uyarmaya başladı. Peki, kaldırılma riskiyle karşısında karşıya kalan oyunlar neler?

Apple, mağazasından oyunları kaldıracak

app store, app store logo

App Store’dan kaldırılma riskiyle aleyhinde karşıya olan oyunlar, dilekçe içi satın almaya sahip olan yapımlar. Hükümetten bu başvuru formu içi satın alma lisansı almayan oyunlar, mağazadan kaldırılacak. Apple da geliştiricilerin bu konuyu ciddiye almaları gerektiğini ve 31 Aralık tarihinden önce lisanslarını almaları gerektiğini söylüyor.

Hükümetten zorunlu lisansı almayan oyunların yayınlanmasına müsade verilmiyor. Aslında lisans konusu yeni değil. App Store gibi dilekçe mağazaları, senelerdir bu kuralları öyle de dikkate almıyordu ama Çin hükümeti bu konudaki kurallarını daha da katılaştırdı.

Buna kadar Çin yönetimi, gerekli olan lisansı almayan 100’den pozitif uygulamayı kaldırıyor. Çin yönetiminin kaldırılmasını istediği uygulamalar arasında Tripadvisor gibi popüler uygulamalar da bulunuyor. Yeni katı kurallar, App Store’un istatistiklerine de yansımış durumda.

Digital Information World’e göre geçtiğimiz sene App Store’da 272 bin oyun bulunuyordu. 2020 yılında bu oyunların 94 bin tanesine kaldırıldı. Ufak bir mukayese gerçekleştirmek icabında 2019 yılında kaldırılan oyun sayısı 25 bindi. Yani 2020’de 2019’un az daha 4 katı kadar oyun mağazadan kaldırıldı.

Comments
To Top