Haber

Aperta Motors, Şarj Etme İhtiyacını Ortadan Kaldıran Elektrikli Aracını Ön Siparişe Açtı

Aperta Motors, Şarj Etme İhtiyacını Ortadan Kaldıran Elektrikli Aracını Ön Siparişe Açtı

2008 yılından beri varlığını sürdüren Aperta Motors, bir sene önce sözünü verdiği elektrikli araçla çıkışını yaptı. Şirket, Aperta sEV (solar Elektrikli Araç) adını verdiği aracının ön siparişlerini açtı.

Aperta sEV, sahiden adından da anlaşılabileceği gibi enerjisini güneşten bölge bir otomobil. Hatta bütünüyle bir otomobil da değil, bir triportör, yani üç tekerlekli bir araç. Aracın üst tarafında bir güneş paneli bulunurken değiştirme olarak da bir adet bataryaya sahip.

Gücünü güneşten alan vasıta: Aperta sEV

aperta sev, güneş enerjili araba

Yenilikçi bir tasarıma sahip olan araç, görece küçük olsa da üreticileri, iki yetişkine gayet yetebilecek bir alana sahip olduğunu dile getiriyor. Hem epeyce güvenli ve hızlı olduğu da açıklama ediliyor. Böyle bir aracın hayalini kuranlar için ön siparişleri de çözülmüş durumda.

Şirket, bu aracının ilk modelinin üretimine 2021 yılında başlanacağını açıklasa da teslimat tarihine dair bir veri vermedi. Rezervasyonu 100 dolardan yapılan aracın fiyatı, dâhil edilen özelliklere ast olarak 25 bin 900 dolar ile 46 bin 900 dolar arasında (200.000 TL – 365.000 TL) değişiyor.

aperta sev, güneş enerjili araba

Karbon, kevlar ve kenevirden yapılan vasıta, tepesindeki güneş paneliyle tahmini 74 km’lik bir menzil sunuyor. Ancak 74 km’den fazla yol yapacak olanlar için tek şarjla 1609 km menzile sahip bir bataryası da bulunuyor. Bataryanın bu değin yüksek bir menzil sunması ise aracın hafif olmasından kaynaklanıyor.

Şirketin kurucu ortağı Chirs Anthony, “Aperta’nın Never Charge teknolojisi baştan sona aracınızı Güneş’in gücüyle süreceksiniz. Gömülü olarak gelen güneş enerjisini toplayan tertibatımız, bataryanızı dolduracak ve nereye gitmek isterseniz oraya gideceksiniz” ifadelerini kullandı. Never Charge’ın tüm Aperta araçlarında olduğunu söyleyen Anthony, Güneş’ten toplanan enerjiyle yılda 17 bin km’den fazla yol kat edilebileceğini dile getirdi.

Comments
To Top