Haber

Android Telefonlarda Oyun İçi FPS Gösterme Nasıl Yapılır?

Android Telefonlarda Oyun İçi FPS Gösterme Nasıl Yapılır?

Android akıllı telefonunuzda oyun oynarken gerek ısınma gerekse yazılımsal nedenlerden dolayı akıcı bir oyun deneyimi yaşayamadığınız olmuştur. Hemen Olan donmalar ve performans kayıplarının belli başlı sebebi, oyun oynarken gerçekleşen FPS düşmesidir. FPS, ekranınızda saniye başına gördüğünüz kare sayısı anlamına kazanç ve kesin bir oranın aşağı olduğunda, oynadığınız oyundan alacağınız keyif önemli oranda törpülenir.

Oyun oynarken performans kaybına neyin sebep olduğunu iyi anlamak ya da bir oyunu test etmek için FPS’inizi denetleme edebilmeniz gerekiyor. Bazı Android işletim sistematik zeki telefonlarda FPS sayacı Geliştirici Menüsü adı altında açılabiliyor olsa da her cihazda bu opsiyon bulunmuyor. Bu yazımızda, Android zeki cihazlarınızda FPS görüş işlemini nasıl yapabileceğinizden laf edeceğiz. Bu FPS bakış işlemlerini olabilmek için cihazlarınıza Root üretilmiş olması gerekiyor.

Android telefonlarda oyun içi FPS gösterme nasıl yapılır?:

Adım #1: Cihazınıza Magisk Manager uygulamasını kurun, Adım #2: Magisk Manager’da “KFMark Enabler” araması yapın ve KFMark Enabler’ı indirdikten sonradan kurulumunu yapın, Adım #3: Magisk Manager’ın sağ daha alçak kısmında yer alan “Reboot” butonunu kullanın, Adım #4: KFMark App’i indirin ve kurun, Adım #5: KFMark App’i açın ve medya erişimine izin verin, Adım #6: Başlıca ekrandaki mavi butona basın ve FPS görüş ayarını başlatmak istediğiniz oyunları seçin, Adım #7: Açtırmak istediğiniz oyunun altındaki “Oynat” butonuna basın ve test edin.

Adım #1: Cihazınıza Magisk Manager uygulamasını kurun:

Magisk Manager

FPS görüntü işlemine başlayabilmek için Root işlemi yapılmış olan Android cihazınıza Magisk Manager adlı uygulamayı kurmanız gerekiyor. Bu bağlantıyı kullanarak Magisk Manager’ın indirme sitesine ulaşabilirsiniz.

Adım #2: Magisk Manager’da “KFMark Enabler” araması yapın ve KFMark Enabler’ı indirdikten sonra kurulumunu yapın

KFMark Arama

İndirip kurmuş olduğunuz Magisk Manager’ı açtıktan sonradan içerisindeki arama kısmına “KFMark Enabler” yazarak ihtiyacınız olan eklentiyi aratın. Aramanın sonunda karşınıza çıkacak olan eklentinin sağ kısmında bulunan indirme butonuna bastıktan sonra karşınıza yeni bir ekran gelecek. Bu ekranda ortada bulunan “Download” butonun basıp indirdikten daha sonra “Install” butonuna basarak kurulumu gerçekleştirin.

Adım #3: Magisk Manager’ın sağ daha alçak kısmında yer alan “Reboot” butonunu kullanın:

Reboot butonu

Magisk Manager üzerinden KFMark Enabler’ı indirip kurduktan daha sonra bir yeniden başlatma işlemi yapmanız gerekiyor. Bunun için Magisk Manager’ın sağ daha aşağı kısmında yer alan “Reboot” butonunu kullanmanız gerekiyor.

Adım #4: KFMark App’i indirin ve kurun:

KFMark Logo

Magisk Manager’daki “Reboot” işlemini tamamladıktan daha sonra cihazınıza KFMark App’i kurmanız gerekiyor. Bu operasyon için bu bağlantıdaki APK dosyasını kullanıp kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Adım #5: KFMark App’i açın ve medya erişimine müsade verin:

KFMark Kurulumu

Bir önceki adımda bahsettiğimiz KFMark App’i APK aracılığıyla kurduktan sonradan uygulamanın sizden isteyeceği erişim onayını vermeniz gerekiyor. Karşınıza meydana çıkan onaylama ekranını geçtikten daha sonra KFMark App’in esas ekranına erişmiş olacaksınız.

Adım #6: Esas ekrandaki mavi butona basın ve FPS görüntü ayarını başlamak istediğiniz oyunları seçin:

Oyun Seçimi

KFMark App’in belli başlı ekranını açtıktan sonra ekranın bütün ortasında mavi bir buton göreceksiniz. Uygulamanın dili maalesef Çince ancak işlemleri yapmak için birkaç butona basmanız tatmin edici oluyor.

Ekranın ortasındaki mavi butona bastıktan sonradan karşınıza cihazınızdaki uygulamaların listesi gelecek. Bu listeden FPS görüş ayarını başlatmak istediğiniz oyunları seçmeniz gerekiyor.

Adım #7: Açtırmak istediğiniz oyunun altındaki “Oynat” butonuna basın ve deneme edin:

Oyun Oynatma Ekranı

FPS gösterme ayarı için oyun seçimini tamamladıktan daha sonra uygulamanın asıl ekranında seçmiş olduğunuz oyunları görebileceksiniz. İşlemlerin arkasında ilk denemeyi yapmak için seçmiş olduğunuz oyunlardan birinin altındaki “Oynat” butonuna basıp FPS görünüm ayarının nasıl çalıştığını görebilirsiniz.

Yukarıdaki 7 adımın sonunda oyun içerisinde faal olarak güncellenen bir FPS sayacınız olacak. Bu sayaç standart olarak ekranın en üstteki ortasında yer alsa da üzerine basılı tutarak dilediğiniz yere konumlandırabilirsiniz.

FPS gösterme sayacının her seferinde etkin olması için seçmiş olduğunuz oyunlara KFMark App’in içerisinden giriş yapmanız gerektiğini hatırlatmakta üstünlük var.

Comments
To Top