Haber

Android Auto Sonunda Türkiye’ye de Geliyor: İşte Detaylar

Android Auto Sonunda Türkiye’ye de Geliyor: İşte Detaylar

Android işletim sisteminin geliştiricisi olan Google, sürücülerin trafikte ilerlerken otomobilleri ile daha iyi bir “iletişim” kurmasını karşılayan Android Auto’yu sürekli olarak geliştiriyor ve geliştirirken “kapsama alanını” da genişletmeyi ihmal etmiyor.

3 Aralık’ta (dün) Google Blog’da paylaştığı bir makalede Android Auto ile ilgili heyecanlandırıcı açıklamalarda bulunan Google, Android Auto’nun bugün itibarıyla Türkiye dahil 36 ülkede daha kullanımsa sunulduğunu aktardı.

Android Auto ile aracınız, dev bir zeki cihaza dönüşüyor

Android Auto

Google’ın açıklamasına göre Android Auto, söz konusu 36 ülkenin bazılarında bugün itibarıyla kullanıma sunulmuş olsa da listede yer ülkelerin tamamında kullanıma sunulması birkaç ay sürebilir. bu nedenle Android Auto’nun Türkiye’de tam olarak ne süre kullanıma sunulacağını anlatmak muhtemel yok. 

Android Auto, Google Mobil Servisleri bulunan tüm cihazlarda ön yüklü olarak bulunduğundan Android 10 ve üzeri işletim sistemine sahip olan sürücülerin zeki telefonlarını araçlarına bağlamaları tatmin edici olacak. Android 9 veya daha eski bir Android sürümüne sahip olanların ise Google Play’den Android Auto uygulamasını indirmesi gerekiyor. Android Auto’yu kablosuz olarak kullanabilmek için ise Android 10 ve üzeri işletim sistemiyle çalışan bir Samsung telefona sahip olmanız gerekiyor.

Android auto gelen arama

Bugün itibarıyla Android Auto’nun kullanıma sunulacağı 36 yeni ülke

Arnavutluk Angola Ermenistan Belarus Belçika Bosna Hersek Botsvana Bulgaristan Hırvatistan Kıbrıs Çek Cumhuriyeti Danimarka Estonya Finlandiya Yunanistan Macaristan İzlanda Endonezya Letonya Litvanya Lüksemburg Makedonya Malta Moldova Hollanda Norveç Polonya Portekiz Romanya Sırbistan Slovakya Slovenya İsveç Tayland Türkiye Ukrayna

Android Auto nedir?

Android Auto, zeki telefonunuzdaki uygulamaları aracınızın veri gösteri ekranına yansıtmanızı; takvim, Spotify gibi Android Auto’ya özel olarak optimize edilmiş bazı uygulamaları araç üzerinden kullanmanızı, Google Muavin ile aracınızı az daha bir sesli asistana dönüştürmenizi karşılayan zeki telefon-araba temas standardıdır. Ülkemizde satışa sunulan o kadar fazla yeni tür otomobilde Android Auto desteği bulunsa da şu başlıca kadar Google kadar resmen ülkemizde desteklenmediğinden tam anlamıyla kullanılamamaktaydı.

Android Auto tanıtım videosu

Comments
To Top