Haber

Android Alternatifi LineageOS Nedir, Nasıl Yüklenir?

Android Alternatifi LineageOS Nedir, Nasıl Yüklenir?

Bilgisayarlarda Windows ve macOS, mobil cihazlarda ise iOS ve Android işletim sistemleri çoğunlukla kullanılıyor oysa bir takım kullanıcılar bu işletim sistemlerini kullanmak istemiyor ve Linux, LineageOS gibi alternatif işletim sistemlerini tercih ediyorlar. LineageOS, Android mobil cihazlarda kullanabileceğiniz bir işletim sistemi sistemi yazılımıdır ve en öne meydana çıkan özelliği ise açık kaynaklı olmasıdır.

LineageOS alternatif bir işletim sistemi yazılımıdır, böylece hiçbir cihazda yüklü olarak gelmiyor. Eğer bu sistemi göstermek istiyorsanız, bir takım adımları peşine düşüp takip ederek kendiniz yüklemeniz gerekiyor. Yükleme esnasında ve doldurma sonrasındaki kullanımı ise ayrıntılarıyla özelleştirebiliyorsunuz. Sizin için LineageOS nasıl yüklenir sorusunu yanıtladık ve sistem ile ilgili bilmeniz gereken detayları anlattık.

LineageOS nedir, standart Android’den ne farkı var? 

LineageOS

Android mobil cihazlara yükleyebileceğiniz alternatif işletim sistemi LineageOS, sunduğu özelleştirilebilir güvenlik önlemleri ile dikkat çekiyor. Yavaşlama ve kasma sorunu yaşayan cihazlarda daha yüksek bir performans yakalanmasını sağlıyor. 

LineageOS işletim sisteminin cihazların kullanım ömrünü uzattığı iddia ediliyor. En öne çıkan özelliği ise dilediğiniz gibi özelleştirebiliyor olmanız. Pek fakat, dilerseniz Android cihazlarda yüklü gelen Google uygulamaları olmadan bile işletim sistemini kullanmanız olası.

LineageOS yüklemeden önce bilmeniz gereken bazı terimler:

LineageOS

ROM: Salt Okunur Hafıza anlamına gelen ROM, esas Android yazılımının cihazda bulunduğu yerdir. LineageOS yüklediğiniz süre Android işletim sistemi yerine geçeceği için LineageOS, yeni ROM olarak da adlandırılabilir. Flashing: Türkçeye yanıp sönme veya flaşlama olarak çevirebileceğimiz bu tarif, bir yazılım üstüne başka bir yazılım yazılması anlamına geliyor. Bootloader: Cihazdaki önyükleyici sisteme bahşedilen addır. Recovery: Türkçeye kurtarma olarak çevirebileceğimiz bu betimleme, önyükleyiciden sonra cihazın işletim sistemini başlatır. Wipe: Türkçeye silme olarak çevirebileceğimiz bu betimleme, flaşlama işlemi sonrası cihazda bulunan bazı verilerin silinmesi anlamına geliyor. Packages: Google uygulamaları gibi toplu kullanım paketlerini tanımlar. ZIP dosya formatında bulunurlar. ADB: Android Hata Ayıklama Köprüsü anlamına kazanç ve bilgisayar ile Android mobil aygıt arasındaki iletişimi sağlayan araçtır. Fastboot: ADB üzerinden erişebildiğiniz ve yeni bir ROM’u flaşlamanızı sağlayan özelliktir.  Brick: Flaşlama işlemi sırasında işler yolunda gitmezse ve aygıt çalışmazsa bir brick yani tuğla olur. 

Yukarıdaki tanımlar jurnal hayatta veya her işlem esnasında karşınıza çıkmasalar bile Android cihaza LineageOS yükleme işleminin flaşlama olduğunu, ADB üzerinden yapıldığını ve işe yaramazsa cihazın bir brick olacağınız bilmenizde fayda var.

LineageOS nasıl yüklenir? 

Adım #1: Buradan cihazınıza yerinde TWRP versiyonunu indirin. Adım #2: Buradan cihazınıza uygun LineageOS versiyonunu indirin. Adım #3: Buradan dilerseniz Google dilekçe paketini indirin. Adım #4: Cihazınızı USB ile bilgisayarınıza bağlayın ve USB hata ayıklamayı etkinleştirin. Adım #5: Cihazın Bootloader kilidini açın. Adım #6: TWRP flaşlamasını çalıştırın. Adım #7: Doldurma dosyalarını cihazınıza gönderin. Adım #8: Yüklemeleri tamamlayın.

Adım #1: Cihazınıza yerinde TWRP versiyonunu indirin:

team win recovery project

Team Win Recovery Project özet olarak TWRP bir recovery yani kurtarma yazılımıdır. Cihazınıza flaşlama işlemini yani LineageOS doldurma işlemini yapmak için bu yazılıma ihtiyacınız var. Linkteki sayfa üzerinden cihazınıza en uygun TWRP versiyonunu indirin ve TWRP.img adıyla kaydedin.

Adım #2: Cihazınıza yerinde LineageOS versiyonunu indirin:

LineageOS

LineageOS resmi internet sitesi üzerinden cihazınıza en yerinde işletim sistemi versiyonunu indirin. Sistemin neredeyse her cihaza uygun bir sürümünü bulabilirsiniz. Cihazınıza en yerinde LineageOS sürümünü indirin ve LINEAGE.zip adıyla kaydedin.

Adım #3: Google uygulama paketini indirin:

google

Bu adım adamakıllı isteğe ast. Cihazınıza flaşlama yaptığınız vakit Google Play Store dahil bütün uygulamalar cihazınızdan silinecek. Eğer LineageOS kullanırken de Google mobil uygulamalarını göstermek istiyorsanız Google kullanım paketini indirin ve GAPPS.zip adıyla kaydedin.

Adım #4: Cihazınızı USB ile bilgisayarınıza bağlayın ve USB kusur ayıklamayı etkinleştirin:

usb hata ayıklama

Android mobil cihazınızı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Cihaza tarafından değiştirme gösterse bile genelde Telefon Hakkında sayfasında aygıt numaranızın üzerine 7 kez tıkladığınız süre USB kusur ayıklama faal ayla gelecektir. Eğer işlem gerçekleşmiyorsa aygıt marka ve modeli ile arama yaparak USB kusur ayıklama etkinleştirme yöntemini bulabilirsiniz.

Adım #5: Cihazın Bootloader kilidini açın:

bootloader

Buradan Windows ADB dosyasını indirin ve çalıştırın. Dosya üstünde PowerShell ekranı açın, adb devices yazın ve Enter’a basın. Cihazda meydana çıkan uyarıyı onaylayın. Ardındaki ekrana adb reboot bootloader yazın ve Enter’a basın. Aygıt yeniden başlatılınca ekrana fastboot oem unlock yazın ve Enter’a basın. Aygıt ekranında işlemi onaylayın. Bu işlem telefonu sıfırlayacağı için öncesinde kayda değer dosyalarınızı yedekleyin.

Adım #6: TWRP flaşlamasını çalıştırın:

fastboot

TWRP dosyası üzerinden bir PowerShell ekranı açın. Ekrana fastboot flash recovery TWRP.img yazın ve Enter’a basın. Cihazda ses tuşları ile Kurtarma Modu’nu açın. Ardında Wipe ve Advanced Wipe seçeneklerini açın. Dosyaları seçin ve en dipteki butonu kaydırın.

Adım #7: Yükleme dosyalarını cihazınıza gönderin:

adb

PowerShell penceresine adb push LINEAGE.zip /sdcard yazın ve Enter’a basın. Peşinde adb push GAPPS.zip /sdcard yazın ve Enter’a basın. Bu komutlar ile LineageOS ve Google uygulamalarının doldurma dosyalarını cihaza göndermiş oldunuz.

Adım #8: Yüklemeleri tamamlayın:

lineageos yükleme

Cihazdan Install menüsünü açın ve cihaza gönderdiğiniz yükleme dosyalarını seçerek yükleyin. İşlem birazcık uzun sürebilir. Cihazı işlem her tarafında denetleme ederek mümkün hatalarda müdahale edebilirsiniz. 

Sizin için Android işletim sistemi alternatifi olan LineageOS nedir, nasıl yüklenir, Android ile farkları nelerdir sorularını yanıtladık. Cihazınızın marka ve modeline alt olarak adımlarda geçen işlemler değiştirme gösterebilir. TWRP ve LineageOS internet sitelerini ziyaret ederek alternatif işlemleri öğrenebilirsiniz. 

Comments
To Top