Haber

Android 7.1.1 ve Eski Sürümleri Kullananları İlgilendiren Önemli Bir Anlaşma İmzalandı

Android 7.1.1 ve Eski Sürümleri Kullananları İlgilendiren Önemli Bir Anlaşma İmzalandı

Geçtiğimiz aylarda Let’s Encrypt’in sunmuş olduğu SSL/TLS sertifikalarına sahip web sitelerinin, Android işletim sistemine sahip eski cihazlarda kullanılamaz ışık halkası geleceği açıklanmıştı. Bunun en büyük nedeni ise, Let’s Encrypt’in IdenTrust ile çapraz imzalı sertifika ilişkilerinin sona ermesiydi. Anlaşmanın sona ermesi, eski sürümü kullanan birçok akıllı telefon ve tabletten, yüzlerce hatta binlerce web sitesine erişim sağlanamayacağı anlamına geliyordu.

Açıklamadan kısa bir süre sonradan Let’s Encrypt, kullanıcıları mağdur etmemek namına IdenTrust ile yeni bir uzlaşma imzaladıklarını duyurdu. 2024 yılına dek sürecek bu anlaşma doğruca Android işletim sistemine sahip eski cihazları kullananlar, web sitelerine bir süreliğine de olsa erişim sağlamaya devam edecek. 

Kullanıcıların 2024 yılına değin cihazlarını yenilemesi gerekiyor

android telefon

Let’s Encrypt, web sunucularının bedava bir şekilde SSL/TLS köklü sertifikaları almasını sağlıyordu. Bedava sunulan sertifikaların en büyük amacı, http yerine https kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelikti. Let’s Encrypt’in sunmuş olduğu sertifika, sertifika otoritesi olarak devir yapan IdenTrust göre çapraz olarak imzalanıp onaylanıyordu.

Let’s Encrypt, IdenTrust ile olan anlaşmalarının sona ereceğini ve bu yüzden de Android 7.1.1 ve önceki sürümlere sahip cihazların, çoğu web sitesine erişim sağlayamayacağını açıklamıştı. Kullanıcılar, web sitelerine erişim sağlayabilmek için Mozilla Firefox tarayıcısı göstermek zorunda kalacaktı. Neyse ancak Let’s Encrypt, IdenTrust ile olan anlaşmalarını yenilediklerini dile getirerek web sitelerinin 2024 yılına dek düzgün bir şekilde çalışmaya devam edeceğini söyledi. 

Yeni anlaşma yalnızca 2024 yılına kadar süreceği için, kullanıcıların bu duruma belirlenmiş bir çözüm olarak bakmaması gerekiyor. Android 7.1.1 ve daha önceki sürümleri kullanan kullanıcıların, web sitelerine sorunsuz bir şekilde erişim sağlamaya devam edebilmeleri için 3 yıl içerisinde eski cihazlarını yenilemeleri gerekiyor. 

Comments
To Top