Haber

Analistlere Göre Xbox Series X ve PlayStation 5 Son Konsollar Olacak

Analistlere Göre Xbox Series X ve PlayStation 5 Son Konsollar Olacak

Ayrıca Sony’nin hem de Microsoft’un oyun konsollarının ömrü, çağdaş bilgisayarların ömürlerine kıyasla daha uzun oluyor ve 6-7 yılı buluyor. Yeni konsolların yüksek imal maliyetleri ve beklenenden eksik satış yaptıkları iddiaları, Sony ve Microsoft’u bu süreyi daha da uzatmaya itebilir.

gerçi bu sürenin uzaması, diğer bir alanın öne çıkmasına neden olabilir. Bulut tabanlı oyun sistemlerinin bu süreçte kayda değer gelişme göstermesi durumunda PlayStation 6 veya Xbox Series X’in halefini göremeyebiliriz.

Uzmanlara tarafından konsol devri bitiyor

konsollar

şimdi erişilebilir durumda olan bulut oyun servisleri Google Stadia ve Apple Arcade, oyun konsolları ile rekabet edebilecek noktada bulunmuyor. gerçi önümüzdeki süreçte bu platformlar oldukça büyük atılımlar gerçekleştirebilir.

5G ve yeni iletişim teknolojileri bağlantıyı gelecekte fazla daha çabuk hale getirecek. Bulut oyun hizmetleri de bu dönemde daha stabil, daha süratli ve daha fazla oyunu kapsayan hizmetler haline gelebilir. Böyle bir durumda da konsollara olan alaka dibe vurabilir.

Gerçekten oyun piyasasına baktığımızda, serbestliğin platform seçiminde manâlı bir rol oynadığını görüyoruz. İlk olarak büyük ve pahalı bilgisayarlarla başlayan video oyunu sektörü daha sonra ise ufak, oyunlara odaklı konsollara taşınmıştı. Günümüzde ise en çok parayı, en son kurulan pazar olan mobil oyun alanı kazandırıyor.

Bulut oyunlar konsolu yener mi?

konsol oyuncuları

Bulut tabanlı oyun servislerini kullanan kişilerin oyunlara erişim için birdenbire artı alternatifi bulunuyor. Bunların arasında bilgisayarlara ek olarak tabletler ve telefonlar gibi kesintisiz yanımızda bulunabilen cihazlar da yer alıyor. 

Citi Securities’in Japonya şubesinde yapılan analizlere kadar PlayStation 6 diye bir aygıt gelmeyecek. Gelecekte oyuncular, oyun servislerine üye olacak, kimse özel olarak oyun oynansın diye üretilmiş bir cihaz almayacak. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?

Comments
To Top