Haber

Analistlere Göre Netflix, 10 Yıl Sonra Kaç Aboneye Sahip Olacak?

Analistlere Göre Netflix, 10 Yıl Sonra Kaç Aboneye Sahip Olacak?

Dünyanın en büyük çevrimiçi film ve dizi yayın servisi olan Netflix, 23 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen bizim bildiğimiz anlamda “çevrimiçi yayınlama servisi” haline son 10 sene içinde geldi ve ilk Netflix Orijinal yapımı da 2013 yılında karşımıza çıktı.

Netflix, 2010’lu yıllara 20 milyon abone ile giriş yaptı ve aradan geçen 10 uzun yılın ardından abone sayısı 195 milyona ulaşmış durumda. Netflix’in abone sayısındaki büyüme takvim bazda hala yüzde 20’nin üstünde olduğundan Netflix’in doyma noktasından hala fazla uzakta olduğu düşünülüyor.

Netflix, 2030 yılında 525 milyon aboneye ulaşabilir

netflix içerikler

Cisco Systems kadar açıklanan verilere kadar 2018-2023 yılları arasında 1,4 milyar yeni internet kullanıcısı olacak ve 2023 yılında etkin internet kullanıcısı sayısı 5,3 milyarı bulacak. Varsayım edebileceğini gibi etkin internet kullanıcısı sayısındaki çoğalma, Netflix’in abone sayısı artışını da etkileyecek.

RBC Capital analisti Mark Mahaney’nin aktardığı bilgilere tarafından Netflix’in önümüzdeki 10 yılda sıradan takvim yüzde 10 abone artışı yaşayacağı öngörülüyor. Bu da Netflix’in 2030 yılında 475 milyon ile 525 milyon arası aboneye sahip olacağı anlamına geliyor.

Netflix, önümüzdeki 10 yılda kar marjını ikiye katlayabilir

netflix logo

Netflix, 200 milyona yaklaşan abone sayısına karşın hala ‘çok artı’ kar eden bir şirket değil. Nedeni ise abonelerden ve yatırımcılardan gelen bedensel gücün büyük oranda içerik lisanslarına ve orijinal içeriklerin üretim masraflarına aktarılması. Tahminler ise Netflix’in önümüzdeki on yıllık süreçte kar marjını ikiye katlayacağı yönünde.

Netflix’in önümüzdeki 10 yıllık süreçte nereye gideceğini etkileyen bir başka etken ise rakipler. Şirket, geride bıraktığımız on yılda çevrimiçi yayınlama sektöründe hemen hemen tekel konumundaydı. Oysa son dönemde Disney, Apple, Amazon gibi devlerin de bu sektöre yatırım yapmaya başlamasıyla birlikte Netflix’in sektördeki yerinin riske girebileceği düşünülüyor.

Şu esas dek paylaşılan veriler, yukarıda bahsettiğimiz şirketlerin demin Netflix için bir korkutma oluşturmadığını gösteriyor. Netflix, pandemi öncesinde yaptığı açıklamalarda birincil çeyrekte yüzde 16,9 abone artışı olacağını varsayım ettiğini açıklamıştı fakat yükselme tekrar yüzde 20’nin üzerinde oldu. Bu da Disney+ ya da Prime Video gibi servislerin Netflix’cilt abone çalamadığını gösteriyor.

Comments
To Top