Haber

Anadolu Efes Taraftarları, Tribünü Microsoft Teams’ten Doldurdu

Anadolu Efes Taraftarları, Tribünü Microsoft Teams'ten Doldurdu

Koronavirüs pandemisi nedeniyle spor karşılaşmaları fazla uzun süredir seyircisiz olarak gerçekleştiriliyor. Takımlar da seyirci desteklerini sahaya yansıtmak ve taraftarlarıyla aralarındaki bağın zayıflamamasını karşılamak için çeşitli yöntemler deniyor.

Anadolu Efes de Microsoft Türkiye ile birlikte “Anadolu Efes Spor Kulübü Dijital Tribünü” uygulamasını başlattı. Bu kullanım zarfında taraftarlar, Microsoft Teams’in Together özelliğini kullanarak sanal olarak da olsa tribünlerdeki yerlerini aldı.

Avrupa’da ilk

anadolu efes dijital tribün

Bu başvuru formu, Avrupa’da bir ilk olarak kayıtlara geçti. Anadolu Efes Spor Kulübü’nün mobil uygulamasından ve Instagram’dan kampanyalara katılan basketbol seyircileri, evlerinde maçı izlerken benzer anda tribünde de yerlerini almış oldu.

Anadolu Efes Dijital Tribünü başlangıçta 17 Kasım 2020’de oynanan Anadolu Efes – Bayern Münih maçında karşımıza çıktı. Evlerinden maçı izleyen seyircilerin görüntüleri, saha kenarına yerleştirilen dev ekranlardan yansıtıldı.

Başvuru Formu ile ilgili konuşan Microsoft Türkiye Pazarlama Grup Direktörü Ozan Öncel, pandeminin spor sektörünü büyük ölçüde negatif etkilediğini söyleyerek, “Basketbol da seyircilerin varlığıyla, tezahüratlarıyla, alkışı ve heyecanıyla amaç kazanan bir spor. Taraftarsız karşılaşmalar hem seyircilerin ayrıca de sporcuların motivasyonunu düşürüyor. Anadolu Efes, daha önce NBA karşılaşmalarında da hayata geçirilen dijital tribün uygulamasını sınamak istediğini söylediğinde ‘niçin olmasın?’ dedik.” ifadelerini kullandı.

Together özelliği başta salonlarda

dijital tribün

Öncel sözlerine, “Microsoft Teams’in Together modunu suni zekayla çalışan ve fazla sayıda insanı aynı fonun önünde bağlı yana / daha alçak alta bildiren bir segmentasyon programı gibi düşünebilirsiniz. Bir yandan evlerinde sevinçle maçı izleyen taraftarlar, öteki yandan maçın maddesel olarak oynandığı sahadaki dijital tribünlere yerleştirilen dev ekranlarda kendilerini ve diğer seyircileri görebiliyorlar.” biçiminde devam etti.

Öncel sözlerini, Teams bir uçtan bir uca sporu teknolojiyle buluşturarak pandemi döneminde basketbol tutkunlarına ekip ruhunu her tarafta yaşatmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek noktaladı. Bu uygulama hakkında siz ne düşünüyorsunuz? 

Comments
To Top