Haber

AMD Ryzen 9 5950X CPU, Sıvı Nitrojen Soğutmayla 6,3 GHz Hıza Çıkmayı Başardı

AMD Ryzen 9 5950X CPU, Sıvı Nitrojen Soğutmayla 6,3 GHz Hıza Çıkmayı Başardı

PC işlemcisi denildiğinde akla başlangıçta büyük bir pazar payına sahip olan Intel gelse de karşısında gitgide artarak güçlenen bir muhalif bulunuyor: AMD. Şirket, Ryzen işlemcileriyle bir yandan kullanıcıların aklını çelerken bir yanlamasına da pazar payı kazanıyor. Şirketin yeni çıkardığı işlemcisi de bu yolda ilerliyor.

AMD’nin bu hafta içerisinde çıkardığı Ryzen 5000 serisi masaüstü CPU’ları, çıkar çıkmaz yok sattı. CPU’ya olan bu yüksek talebin sebebi ise rakibi Intel Core i9-10900K‘ya kadar daha enerjik bir performans taahhüt etmesiydi. Ama buna ek olarak rakibine göre daha fazla çekirdek sayısına sahip olması da kayda değer bir faktör oldu ki bu daha süratli verimlilik performansı anlamına da geliyor.

AMD Ryzen 5950X, overclock rekoru kırdı

amd ryzen işlemci

Bu cins güçlü işlemciler, oyuncuların ve teknoloji tutkunlarının gözdesi haline gelebiliyor. Overclock yapan teknoloji tutkunları, değişik soğutma yöntemleriyle işlemcilerin sınırlarını zorluyor.

Bu konuda popüler isimlerden bir tanesi olan HiCookie, değişken nitrojen soğutma kullanarak Ryzen 9 5950X‘in 16 çekirdeğinin tamamını 6,362 GHz hıza ulaştırmayı başardı. HiCookie, bu denemesinde Gigabyte X570 Aorus Master asıl kart ve 16 GB Corsair DDR4 RAM kullandı.

Hem Overclock işlemi epeyce stabil olduğu için Cinebench R20 testi de gerçekleştirilebildi. İşlemci, bu testte 15.517 puan almayı başardı. Techspot, kendi testlerinde işlemcinin 10.157 puan aldığını ifade ediyor oysa overclock ile oldukça güzel bir sonuç elde edildiği buradan da görülebiliyor. Önceli olan Ryzen 9 3950X, sıvı nitrojen soğutmayla Cinebench R20’de 12.757 puan alabilmişti.

Comments
To Top