Haber

AMD 3. Nesil EPYC Milan İşlemcisine Ait İlk Bilgiler Ortaya Çıktı

AMD 3. Nesil EPYC Milan İşlemcisine Ait İlk Bilgiler Ortaya Çıktı

AMD’nin Zen 3 mimarili Ryzen 5000 Masaüstü CPU‘su geçtiğimiz gün kullanıcılarına sunuldu. Acilen de oldukça üretken bir şirket olan AMD’nin yeni işlemci ailesiyle ilgili ilk bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

AMD’nin 3. tür EPYC Milan CPU serisine ait birincil bilgiler ortaya çıkmaya başladı. EPYC 7713 olarak da aşina bu işlemciye ait birincil bilgilerin ortaya çıktığı yer ise Sisoftware bilgi tabanı oldu. Peki, AMD’nin EPYC Milan CPU’larına dair neler biliniyor?

AMD’nin 3. tür EPYC Milan CPU’su

amd epyc milan cpu sisoftware

AMD’nin bilgi merkezleri ve sunucular için geliştirdiği yeni CPU’su, Gigabyte MZ72-HB0-00 sunucusunda bulunuyordu. 16 DDR4 DIMM yuvasına sahip olan anakartın 2 TB toplam kapasite desteğiyle 8 kanallı bellek arayüzü desteği bulunuyor.

AMD EPYC 7713 ‘Milan’ Zen 3 CPU’da 64 çekirdek ve 128 iş parçacığı yer alıyor. Toplamda çalışan 2 adet CPU bulunuyordu ki buda SiSoftware sonuçlarında 128 çekirdek ve 256 meslek parçacığını gördüğümüz anlamına geliyor. Her yongada 32 MB L2 ve 256 MB L3 ön belleği bulunuyor. Yani toplamda 288 MB ön hafıza yer alıyor. CPU’nun saat hızının 2,45 GHz olduğu ifade edilirken bu hızın esas sürat mı yoksa yükseltilmiş hız mı olduğu belirtilmedi.

amd epyc cpu, amd epyc işlemci

Wccftech’te yer alan habere tarafından yonga, 100-000000324 OPN koduna sahip. Ayrıca EPYC burada görülen 7713’ün, bir erken misal olduğu ve final sürümünde saat hızının çok daha yüksek olacağı tahmin ediliyor oysa Ryzen 5000 CPU‘larında da buna aynı bir gelişim yaşanmıştı.

AMD’nin EPYC Milan işlemcileri, EPYC Rome serisinin bir devam olacak. Milan serisindeki esas çeşitlilik ise Zen 3 çekirdek mimarisinde ortaya çıkacak. AMD Zen 3 tabanlı Milan işlemciler, öncelikli olarak Watt başına performans geliştirmelerine odaklanacak. Milan CPU’larda, Zen 2 işlemcilere kadar IPC’de %19’luk bir çoğaltma ve alıcı seviyesindeki yongalara kadar Watt başına performansta %40’lık bir artma olacak.

Comments
To Top