Haber

Amazon’un radar donanımlı uyku apnesi izleyici geliştirdiği bildirildi

Amazon'un radar donanımlı uyku apnesi izleyici geliştirdiği bildirildi

Business Insider’ın yeni bir raporuna göre Amazon, radar kullanarak uyku apnesi belirtilerini izleyebilen Alexa destekli yeni bir aygıt geliştiriyor. avuç içi büyüklüğündeki cihazın, başucu masasına oturmak ve nefes alıp vermenizi algılamak için milimetre dalga radarı kullanmak üzere tasarlandığı ve apne uyku bozukluğuyla ilişkili kesintiler için gözünüzü açık tutacak şekilde tasarlandığı bildiriliyor.

Radar faydalanma fikri uykuyu izlemek yeni yok ve asgari bir başka yüksek profilli şirket bu teknolojiyi ticarileştirmeye çalıştı. 2014 yılında Nintendo, uykuyu radyo dalgalarıyla takip edebilen “giyilemeyen” bir cihazı duyurdu. Fakat, iki yıldan kısa bir zaman sonra Nintendo, cihazın geçerli bir ürün olabileceğinden belirlenmiş olmadığını ve katiyen piyasaya sürülmediğini söyledi. Geçen ay OnePlus’ın nefes almayı izlemek için mmWave radar kullanan yeni bir konsept telefonu duyurduğunu gördük.

“Brahms” kod adı aşağı geliştirildi

​​Amazon’un projesi görünüşe göre Almancadan sonradan “Brahms” kod adı altında geliştiriliyor. Lullaby’nin bestecisi ve geçen sene oluşturulmuş dahili bir Amazon ekibinin çalışması. Business Insider, mevcut haliyle cihazın “metal bir tel tabana ast duran altıgen bir pede” benzediğini belirtiyor. Amazon’un uyku apnesi ile birlikte uyku apnesinin ötesindeki öteki uyku bozukluklarını iyi anlamak için alet öğrenimini ve bulut teknolojisini kullanmayı planladığı bildiriliyor.

Amazon, projenin varlığı hakkında Business Insider’a yorum yapmayı reddetti ve bir sözcü The Verge’in yorum talebine derhal cevap veremedi.

Doğruysa, Brahms, Amazon’un afiyet teknolojisine yönelik en son girişimini temsil ediyor. Geçen sene şirket, kullanıcının vücudunu ve sesini tarayan ve sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olmak için tasarlanan 99,99 $ ‘lık giyilebilir bir aygıt olan Halo fitness takip cihazını piyasaya sürdü. Amazon, Halo’nun “tıbbi bir aygıt” olmadığını vurguluyor. Şirket keza reçeteli ilaçların dağıtımı için bir Eczane hizmeti başlattı.

Bu noktada, Amazon’un sesli asistanını oluşturmaya çalışmadığı nesneleri listelemek adeta daha basit. Geçtiğimiz birkaç sene içinde Alexa, hoparlörlerden (natürel ama) gözlüklere, yüzüklere ve hatta mikrodalgalara değin her şeyde yer aldı. Yakında, bu listeye bir uyku izleyici ekleyebiliriz.

Comments
To Top