Haber

Amazon, QAnon tasfiyesi ile birlikte beyaz üstünlükçü romanı The Turner Diaries’i çekiyor

Amazon, QAnon tasfiyesi ile birlikte beyaz üstünlükçü romanı The Turner Diaries'i çekiyor

Fena meşhur beyaz üstünlükçü romanı The Turner Diaries’in Amazon mağaza listeleri kaldırıldı, bunun yerine ürünün artık satın alınamayacağını belirten bir “sayfa bulunamadı” mesajı geldi. Amazon, romanı satma kararı sebebiyle son günlerde eleştirmenlerden geri tepti. The Los Angeles Times, geçen hafta ABD Kongre Binası’na yapılan ölümcül saldırı için bir yol haritası sağlama çağrısında bulundu.

Kaldırma işlemi, Amazon’un Pazartesi günü QAnon komplo hareketiyle ilgili ürün ve metinleri yaygın biçimde tasfiye etmesinin yanı sıra aşırı sağ sosyal ağ platformu Parler’ı artık barındırmama kararının gerisinde geldi.

Amazon, Capitol saldırısının arkasında QAnon’a ve ırkçılığa karşı daha sert bir hitabe aldı

Turner Günlükleri, QAnon hareketiyle özel olarak ilgili değil. Fakat roman, QAnon’a inananların ideolojileriyle örtüşüyor, çoğu Başkan Donald Trump’ın ülkeyi idare eden çocuk yırtıcılara karşısında bir gün ABD’nin şiddetli bir şekilde devrilmesine katılmalarını gerektirecek gizli bir savaş verdiğini düşünüyor

1978’de William Luther Pierce kadar Andrew Macdonald takma adıyla yayınlanan The Turner Diaries, ABD’de bir yeraltı beyaz üstünlükçü grubunun yönettiği kurgusal bir darbeyi anlatıyor. ve bunun sonucunda ortaya çıkan yaygın soykırım. Southern Poverty Law Center’a kadar kitap, çağdaş ırkçı ve Yahudi karşıtı gruplar ve hareketler için esas bir metin olarak gösterildi.

Amazon, The Turner Diaries’in kaldırılmasıyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Fakat Reuters’in Pazartesi günü bildirdiğine tarafından, şirketin kavgacı ya da uygun olmayan ürünlerin satışını yasaklayan politikaları var ve bu haftanın başından itibaren QAnon ürünlerini ve öteki ürünleri yasaklamaya başladı. Recode, Amazon’un ayrıca, bazıları Kongre Binası’na yapılan saldırıya katılan ve Açılış Günü öncesinde şiddetli ayaklanmayı desteklemeye aralıksız aşırı sağ milis hareketlerinden malları çıkarmaya başladığını bildirdi.

Maalesef, Amazon’da “The Turner Diaries” için yapılan aramalar, hala ilgili ve güvenilmez metinleri geri getirmeye devam ediyor, bunlarla ilgili ve değişken metinler, örneğin bomba yapımı için rezil bir DIY rehberi olan Anarşist Yemek Yemek Kitabı ve yaklaşmakta olan ikinci Amerikalı hakkında daha eksik aşina İç savaş.

Comments
To Top