Haber

Amazon ilk kez bir sürü kullanılmış ticari jet satın aldı

Amazon ilk kez bir sürü kullanılmış ticari jet satın aldı

Amazon, e-ticaret devi için bir ilk olan Delta ve WestJet’ten 11 kullanılmış Boeing 767-300 jeti satın aldığını duyurdu. Şirket, kiralama anlaşmaları aracılığıyla hava kargo kapasitesini yıllar içinde istikrarlı bir şekilde artırıyor, ama Amazon ilk önce kendi uçağına sahip oldu.

Uzlaşma, koronavirüs salgını nedeniyle uçak fiyatlarının düşmesiyle gerçekleşti. Bütün dünyada tecrit emirlerinin ortasında yolcu talebi düşerken, havayolları filolarını küçültmek için acele ediyor. Şirket, satın alımların, 2022 yılına dek Amazon ağına katılacak olan Delta’dan yedi uçak ve WestJet’ten dört uçağı kapsadığını söyledi.

“Amacımız, ABD’deki müşterilerimize Amazon’dan bekledikleri şekilde teslimat yapmaya sürdürmek ve kendi uçağımızı satın elde etmek, bu hedefe doğru atılan doğal bir sonraki adım,” diyor başkan yardımcısı Sarah Rhoads Amazon Global Air, bir basın açıklamasında söyledi. “Büyüyen filomuzda keza kiralık ayrıca de sahip olunan uçakların bir karışımına sahip almak, operasyonlarımızı daha iyi yönetmemizi sağlıyor ve bu da alıcı vaatlerimizi yerine getirmemize but uydurmamıza muavin oluyor.”

Amazon, 2016 yılında hava filosunu başlattı

Amazon, 2022 yılına değin ayrıca kiralık keza de sahip olunan 85’ten pozitif uçağa sahip olacağı varsayımıyla hava filosunu 2016 yılında başlattı. Bir takvim analize kadar Amazon, bütün lojistik zincirine sahip olma çabasını hızlandırdığı ve FedEx ve UPS gibi şirketlerle ilişkisini sonlandırdığı için ABD’deki bütün paketlerinin yarısından fazlasını teslim ediyor.

Yeni satın alınan uçaklar, pandeminin bir sonucu olarak rekor talep görebilen Amazon üzerinden satın alınan paketlerin teslimatını hızlandırmaya tezgâhtar olmayı amaçlıyor. Şirket, bu yeni uçakları göstermek için üçüncü taraf taşıyıcılara güvenmeye devam edeceğini söylüyor.

Amazon, ulaşım dünyasında çabucak önemli bir oyuncu haline geliyor. Açık Konuşmak Gerekirse, tarihteki en büyük teslimat ve lojistik şirketlerinden biri olarak Amazon, insanların ve nesnelerin dünya çapında hareket etme şeklinde her zaman büyük bir rol oynamaya mahkum edildi. Ama şirketin daha yeni anlaşmalarından bazıları, Jeff Bezos’un şirketinin sadece paket teslimatının ötesine uzanan hedefleri olduğunu gösteriyor.

Amazon, kısa süre önce fazla yönlü prototip robotaksisini tanıtan sürücüsüz otomobil şirketi Zoox’u satın aldı. Şirket keza, teslimat devinin son kilometre teslimatları için pille çalışan bir minibüs tasarlayan ve sürücüsüz otomobil ve kamyon şirketi Aurora’nın 530 milyon dolarlık finansman turuna katkıda yer alan elektrikli araç şirketi Rivian için çok sayıda finansman turuna katıldı. (Aurora, Uber’in sürücüsüz araba bölümünü satın aldı.)

Ve tabii fakat şirketin drone teslimatına ilgisi var. Şirket, kısa süre önce Federal Havacılık İdaresi göre ABD’de bir drone havayolu olarak faaliyet göstermesi için onay aldı ve test bazında ticari teslimat sunmaya başlamasının önünü açtı. FAA, kararın Amazon’un “paketleri müşterilere tehlikesiz ve bereketli bir şekilde teslim etmesine” ve drone’larının paketleri operatörün görsel görüntü alanının dışına taşımasına izin verdiğini söyledi.

Comments
To Top