Haber

Amazon CEO’su Jeff Bezos’un İş Hayatının En İyi Gününde Kazandığı Çılgın Para

Amazon CEO'su Jeff Bezos'un İş Hayatının En İyi Gününde Kazandığı Çılgın Para

2020 yılı, hepimizin malumu öyle de istemediğimiz türden olaylara sahne olarak devam ediyor. Özellikle de koronavirüs salgını, dünyanın genel düzenini daha aşağı üst etmiş durumda. Işlem içerisinde milyonlarca işini kaybederken, tereddüd haliyse piyasa ve ekonomileri ilk elden etkiliyor. Ancak bu süreçte birileri giderek fakirleşirken birilerininse her geçen gün azıcık daha zengin olduğunun farkında mısınız?

Aslına bakacak olursak birileri, pandemi öncesi süreçte de zaten zengindi. Mesela Elon Musk, Bill Gates gibi isimlerin servetleri, bundan bir zaman önce de dudak uçuklatan cinstendi. Biz bu haberimizde ise sizlere, Amazon CEO’su Jeff Bezos‘un kazandığı paradan bahsedeceğiz. Biliyoruz zenginin parası züğürdün çenesini yoracak oysa aktaracağımız bilgiler, oldukça göz alıcı.

Amazon CEO’su, 200 milyar dolar kişisel servete sahip ilk birey olarak tarihe geçti

Jeff Bezos

Pandemi süreci, insanları internet üzerinden alışverişe yönlendirdi. Haliyle bu durumun en fazla da Jeff Bezos’a yaradığı hayret verici bir şey değil. Fakat bu denli yükseliş, muhtemelen kimsenin beklediği bir şey değildi. Çünkü Bezos’un serveti, yalnızca bir günde neredeyse 10,3 milyar dolar çoğalma gösterdi. Şaka yok, fiilen…

Jurnal 10,3 milyar dolar: Şimdi de bu miktarı detaylandıralım

Jeff Bezos’un kariyerindeki en iyi günü detaylandırmakta üstünlük var. Çünkü bu tedarik, bizi daha da çılgınca bir yere götürecek. Şöyle ki 24 saatlik kazanç, Bezos’un bir saatte 430 milyon dolar civarında para kazanması anlamına geliyor. İnsan nefsi ya işte merak ediyor. Bu tutarı dakika bazına düşürdüğümüzde, 7 milyon dolar, saniyeye düşürdüğümüzde ise 119 bin dolar civarını elde ediyoruz. Yani Amazon CEO’su, hayatındaki en başarılı meslek gününün her saniyesinde, öyle çoğumuzun basit kolay göremeyeceği paralar kazandı.

Jeff Bezos Amazon

Uluslararası verilere tarafından bir insan, yaşamı her tarafında ortalama olarak 850 bin dolar para kazanıyor. demin hesapladığımız rakamlarla bu miktarı kıyasladığımız zaman, Amazon CEO’su Jeff Bezos’un yaklaşık 5 saniye gibi bir sürede, herhangi bir insanın hayatında kazandığı paranın tamamını kazandığı sonucuna ulaşıyoruz. Yani bizim bir ömür vererek kazandığımız para, Jeff Bezos’un eline sadece 5 saniyede geçiyor.

Derhal de Jeff Bezos’un parasıyla neler yapılabileceğine bakalım

Türkiye’deki en az aidat, net olarak 2,324 TL. Yani ülkemizde minimum ücret bölge bir yurttaş, yılda 27,888 TL (takriben 3500 dolar) kazanıyor. İnanın bunu söylemek istemeyiz fakat bu para, Bezos’un cebine yalnızca 0,02 saniyede giriyor. Başka bir örnek verecek olursak, İngiltere Kraliçesi, yıllık 50 milyon sterlin maaş alıyor. Bu tutar, Jeff Bezos için sadece 7 dakika 15 saniye.

Milyarder Jeff Bezos

Oyunseverler, son günlerde PlayStation 5’e odaklanmış durumdalar. Bu biraz canınızı yakabilir ama Bezos, bir saniyede 325 adet PlayStation 5 alabilir. Keza yeniden Türkiye’de ulaşmanın fazla şiddet olduğu en fiyatı yüksek Rolex marka bir kol saati, Bezos için 0,19 saniye çağırmak. Yani adam gözünü açıp kaparken Rolex’in en fiyatı yüksek saatini satın alabiliyor. Son olarak, bugünkü finansal değeri 371 milyon sterlin olan Leicester City isimli futbol takımı, Bezos için sadece 54 dakika. Kısacası Jeff Bezos için herhangi bir şeye sahip elde etmek, yalnızca an meselesi.

Peki Bezos, bugünlere nasıl geldi? İşte cevabı

Comments
To Top