Haber

Amazon, barındırmayı sonlandırırken Parler şimdilik gitti

Amazon, barındırmayı sonlandırırken Parler şimdilik gitti

Parler, platformundaki şiddet barındıran ve korkutma edici içeriği engellemediği için Apple ve Google göre yasaklandıktan sonradan, Amazon’un web barındırma hizmetlerini sonlandırmasının peşinde sosyal medya sitesi artık çevrimdışı. Devlete Ait Parler web sitesi artık bir 403 hatası döndürürken, uygulaması bir ağ hatası gösteriyor ve içerik yükleyemiyor.

Amazon, Parler’a kararını Cumartesi günü geç saatlerde, politika müdürü Amy Peikoff’a yazdığı bir mektupta anlattı. . Peikoff’a yazdığı mektupta, Amazon Web Hizmeti (AWS) “başkalarına aleyhinde şiddeti teşvik eden ya da kışkırtan içeriği etkili bir şekilde tanımlayamayan ve kaldıramayan bir müşteriye hizmet sağlayamaz” ve Parler’ın “kamu güvenliği için fazla hakiki bir risk oluşturduğunu” ekliyor. . ”

Parler’da, Çarşamba günü Kongre Binası’na düzenlenen ve beş kişinin hayatını kaybettiği saldırıya dek şiddeti teşvik eden yazılar, ayaklanmanın ardındaki diğer platformlarda da dolaştı. Bir misal: “Seninle fermuar bağları al, onlara ninjalar gibi çaktırmadan yaklaş ve ellerini ve ayaklarını fermuarla bağla” diye bir başka poster cevap verdi: “boyunlarının civarda, zamanında çıkaramazlar, ölürler.”

AWS’nin kabul edilebilir kullanım politikasına göre müşteriler, hizmetlerini “yasa dışı, zararlı, hileli, hak ihlalinde yer alan veya kavgacı kullanım için” kullanamaz.

Parler 2018’de kullanıma sunuldu ve kendini ücretsiz olarak sunuyor – konuşma cenneti ve diğer sosyal medya sitelerine bir alternatif. Twitter ve Facebook, bilhassa tercih ve koronavirüs bilgileri etrafındaki moderasyon politikalarını sıkılaştırırken, site son aylarda kullanıcı sayılarının arttığını gördü. Başkan Trump’ın kaybına meydan okuyan “Çalmayı Durdur” kampanyası, seçimle ilgili diğer komplo teorileri gibi Parler kullanıcıları arasında hız kazandı. Parler’in daha az katı denetleme politikaları, o kadar çok kullanıcı için cazibesinin bir parçasıydı, oysa içerik denetiminin olmaması, şirketlerin hizmetlerini askıya almasının büyük bir bölümünü oluşturuyor.

Parler’ı Play Store’dan çektiğinde Google, içerik politikası hakkında akla yatkın tartışmalar olası olsa da ve uygulamaların ihlal niteliğindeki içeriği anında kaldırması zorlama olabilir, “Google Play üzerinden bir uygulamayı dağıtmamız için uygulamaların dehşet içerikler için sağlam teftiş uygulamalarını zorunlu kılıyoruz.” Apple, şirkete “Parler’ın tehlikeli ve kanunsuz içeriğin yayılmasını hafifletmek ya da durdurmak için uyguladığı süreçlerin eksik kaldığını söyledi. Özellikle, aracısız olarak baskı tehditleri ve kanunsuz eylemi teşvik etme çağrıları bulmaya devam ettik. ”

LinkedIn sayfasına kadar 2017’de üç ay her tarafında AWS için çalışan Parler CEO’su John Matze bir Cumartesi günü geç saatlerde Parler’da Amazon, Google ve Apple’ın “rekabet etmediklerinden emin edinmek için birlikte çalıştıklarına” inandığını bildiren bir gönderi, “Kazanamayacaklar! Tavır özgürlüğü ve özgür bilgi için dünyaların son umuduyuz. ”

Matze bambaşka bir gönderide Parler’ın “sıfırdan baştan yapı ederken” bir haftaya dek çevrimdışı olabileceğini söyledi. Matze, “Rekabet ve ifade özgürlüğüne karşın savaşın devam etmesini bekleyebilirsiniz, ancak bizi göz ardı etmeyin.”

Olasılıkla son zamanlarda kuvvet taşıyan içerik sebebiyle kaldırılan bir sitenin en tanıdık örneği sosyaldi ağ Gab. Bir silahlı saldırganın 2018’de Pittsburgh sinagogunda on bir kişiyi öldürmesinin peşinde PayPal, değişken Robert Bowers’ın silahlı hücum öncesinde Gab’a anti-Semitik tehditler gönderdiği ortaya çıktığında Gab’ı platformundan men etti. Apple, 2016’da Gab’ın App Store’unda belirme başvurusunu reddetti ve Twitter, Gab’ın API’ya erişimini kaldırdı. Google, Gab uygulamasını 2017 yılında korku söylemi politikasını ihlal ettiği için Play mağazasından başlattı ve AWS, dehşet içerikli içeriğe aleyhinde politikasını ihlal ettiği için 2019’da Gab ile bağlarını kesti.

Parler, birden artı yorum isteğine cevap vermedi The Verge’den.

Comments
To Top