Haber

Amazon, Avrupa’daki İlk Hava Kargo Merkezini Almanya’da Açtı

Amazon, Avrupa'daki İlk Hava Kargo Merkezini Almanya'da Açtı

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından bir her birine olan Amazon, 2016 yılından beri hava kargo lojistiği operasyonlarını önemsiyor. Hatta şirket, o yıllardan beri de ABD’nin Teksas ve Florida eyaletleri ile özerk bir bölge olan Porto Riko’da hava taşımacılığı yapıyor. Şirket acilen, taşımacılık hizmetini Avrupa’ya getirdi. Amazon, artık Almanya‘nın Leipzig kentinde yer alan havalimanında, kendi uçaklarıyla kargo taşıyacak.

Leipzig-Halle Havaalanı’nda yer alan Amazon merkezi, 20 bin metrekarelik bir alana yerleşiyor. Üstünde Amazon’a ait olduğunun anlaşılmasını sağlayan kaplamalara sahip iki uçakla hizmet verecek olan şirket, bu sayede Avrupa’daki nakliye ağını genişletecek. Amazon kullanıcılarının kargoları, Almanya’daki tesiste bulunacak Boeing 737-800‘lerle taşınacak. Keza Amazon, bu merkeze minimum 200 çalışan alacak. Amazon’un Leipzig’deki toplam çalışan sayısı, bu hamleyle 2000’e yaklaşmış olacak.

Amazon Air

Amazon kadar yapılan açıklamalara kadar Avrupa’daki ilk hava kargo merkezi, COVID-19 pandemisinde de tüketicilerin işlerini kolaylaştıracak. Şirket, uçaklarla yapılacak kargolama işlemlerinin süreci hızlandıracağını, teslimat sürelerinde gecikmelerin olmayacağını söylüyor. 

Amazon, COVID-19 salgınıyla büyüyen talebi karşılayabilmek için haziran ayında bir düzine kadar kargo uçağı satın aldı. Bu uçaklar, şu an için daha fazla ABD semalarında uçuyorlar oysa Almanya’daki saldırı, şirketin Avrupa için de benzer bir fikir içerisinde olduğunu gösteriyor. anlaşılan Amazon, e-ticarete yeni bir bölge açarak bu alanda irtifa göstermeye çalışacak.

Comments
To Top