Haber

Altyapı Bakanı: İnternet Hızı 56 Gbps’e Çıkacak (Evet, Gbps)

Altyapı Bakanı: İnternet Hızı 56 Gbps'e Çıkacak (Evet, Gbps)

AA’nın Yayımcı Masası programına konuk olan Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin internet hızıyla ilgili şaşırtıcı ve bir o kadar da heyecanlandıran açıklamalarda bulundu.

Türksat’ın fırlatmayı planladığı uydularla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Karaismailoğlu, “5A uydumuz aralık ayı ortasında fırlatılacak. 5B’yi ise Haziran 2021 gibi planlıyoruz. 5B ile internet hızı 56 gigabayta çıkacak.” ifadelerini kullandı. İnternet hızı GB ile yok, Gbps ile açıklama edildiğinden Bakan Karaismailoğlu’nun da “56 gigabayta çıkacak.” ifadesiyle sahiden “56 Gbps’e çıkacak” seslenmek istediğini söyleyebiliriz.

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanı: Depremlerde yaşanan irtibat sorunları için BTK ve GSM şirketleriyle iletişim halindeyiz

5g

Bakan Karaismailoğlu mobil irtibat alt yapısıyla ilgili de kayda değer açıklamalarda bulundu. Bilhassa deprem gibi afetlerde yaşanacak mümkün iletişim sorunları ve çözümleriyle ilgili olarak Veri Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile GSM şirketleriyle kesintisiz iletişim halinde olduklarını açıklayan Karaismailoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Bu GSM altyapısıyla da ilgili lakin vatandaşlarımızın bu cins facia durumlarında internet altyapısıyla da haberleşme imkanı var, onları buna yönlendirmeye çalışıyoruz. Trafiği yaymak için öbür alternatiflere yönelmek gerekiyor. Zelzele gibi anlarda, hemencecik mobil baz istasyonları ileterek oradaki sıkıntıyı çözüyoruz. Zaten dünyada güçlü olan bir irtibat altyapımız var, onu daha takviye etmek için gerek uydular gerek altyapılar yatırımları olsun hepsine devam ediyoruz. Değişen, büyüyen haberleşme altyapısı dijitalleşen dünyada bu yatırımları da bir taraftan yapıyoruz.”

GSM operatörleriyle gerçekleştirdikleri buluşma hakkında da konuşan Karaismailoğlu, “Dünyadaki yeni gelişmeler, onların hazırlıkları, bizim hazırlıklarımız, onlara verdiğimiz görevler konusunda neler yaptıkları, 4,5G’nin geleceği, 5G ile ilgili dünyada neler oluyor, bunların hepsini konuşup istişare ediyoruz. Belli periyotlarla bir araya gelerek değerlendirmelerimizi yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Comments
To Top