Haber

Alibaba’nın Yüz Tanıma Sistemiyle Uygur Türkleri’ni Tespit Ettiği Öne Sürüldü

Alibaba'nın Yüz Tanıma Sistemiyle Uygur Türkleri'ni Tespit Ettiği Öne Sürüldü

ABD merkezli bir inceleme şirketi olan IPVM, Çinli e-ticaret devi Alibaba‘nın bulut data sistemi olan Cloud Shield’a özel bir kod bloğu eklediğini, bu kod bloğu ile de Uygur Türkleri’ni amaç alarak, insanları etnik azınlık olarak işaretlediğini bahis etti. Konuyla ilgili izah etme yapan Alibaba ise böyle bir şeyin söz konusu olmadığını açıklama etti.

IPVM’nin iddialarına tarafından Cloud Shield’ın içindeki kodlar, bulut platformuna yüklenen verilerdeki video ve fotoğraf gibi verileri çözümleme ederek kullanıcılar arasında bulunan Uygur Türkleri’ni tespit edecekti. Yapay akıl destekli algoritma, bu işlemi yaparken kullanıcıların yüzüne odaklanacak, bu sayede de ırksa kökeni belirledikten sonra etiketleyecekti. Alibaba, hizmetlerindeki etkili köken etiketinin ayrıntılarıyla kaldırıldığını, algoritmadaki amacın katiyen Uygur Türkleri’ni işaretlemeye yönelik olmadığını söyledi.

IPVM’ye göre algoritma, ortaya çıkmasıyla değil oldu

Alibaba

IPVM, ortaya attığı iddialardan sonra yeni açıklamalarda da bulundu. Haberlerinin gündem olmasına paralel olarak Alibaba’nın harekete geçtiğini belirten yetkililer, Cloud Shield’daki ilgili kod bloğunun kaldırıldığını açıkladılar. Zaten Alibaba’nın yaptığı direktifler da bu iddiayı destekler nitelikte.

Aslına bakacak olursak Uygur Türkleri’ni takip etmekle suçlanan tek Çinli şirket Alibaba yok. Teknoloji devi Huawei de Uygur Türkleri’yle ilgili farklı alanlara yönlendirilmiş iddialara konu olmuştu. Yeniden IPVM’nin iddialarına göre teknoloji devi, Çin yönetimi için bir yüz tanıma sistemi geliştiriyordu. Bu sistem, saptama edilen bir Uygur Türkü’nü aracısız olarak Çin polisine bildiriyordu. Hatta Barcelonalı dünyaca meşhur futbolcu Antoine Griezmann, laf konusu iddialar üstüne Huawei ile olan sponsorluk anlaşmasını fesh ettiğini duyurmuştu.

Comments
To Top