Haber

Alfabe İşçileri Sendikası YouTube’dan Trump’ı yasaklamasını talep

Alfabe İşçileri Sendikası YouTube'dan Trump'ı yasaklamasını talep

Alfabe İşçileri Sendikası (AWU), 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na düzenlenen bir baskının peşinde YouTube’u Başkan Trump’ı daimi olarak yasaklamaya çağırıyor. Hareket, Google’ın ana şirketindeki çalışanlar ve yüklenicilerden oluşan yeni kurulan kuruluşun, emekçi haklarının fazla ötesine geçen sorunları etkilemeye kararlı olduğunu gösteriyor.

Çarşamba günü YouTube, Trump’ın saldırıyı ele alan bir videosunu, yaygın seçmen sahtekarlığı iddialarıyla karşısında karşıya olan içeriğe karşı politikasını bahane göstererek kaldırdı. Ama sendika yanıtı “donuk” olarak nitelendirdi ve şirketin yeterince ileri gitmediğini söyledi. Bir açıklamada, “YouTube, Donald Trump’ı platformdan ayrıntılarıyla dışlamak yerine sadece bir videoyu kaldırmayı seçerek platformun kendi kurallarından sorumlu tutmayı reddediyor” diye yazdılar. Platform, “kamuoyunu teşhir ederken reklamverenlere öncelik vermeye devam ederse faşist hareketlerin büyümesi için bir vektör olarak işlev görmeye devam edecek” diye eklediler.

İşçiler ayrıca YouTube’un beyaz milliyetçi hareketlere izin verme rolünü de dile getirdi. büyümek. “YouTube bundan böyle bir faşist işe alma ve baskı arabulucu olmamalı” dediler. “Gamergate’den Charlottesville’e, Christchurch’ten Washington D.C.’ye, Jair Bolsonaro’dan Donald Trump’a ölümcül şiddete karşı koymanın daha azı var. Alphabet, harekete geçmemekle koskocaman hasar verdi: binlerce nefret kurbanı ve dünyaya. “

Google’da araştırma bilimcisi ve AWU üyesi olan Alex Hanna, The Verge’e şunları söylüyor:” Sendikamızın, YouTube’un platformda beyaz üstünlükçü içeriği, yanlış bilgileri ve nefret söylemini sürdürmedeki suç ortaklığı hakkında konuşması olağanüstü derecede manâlı … İşçiler olarak, bu davranışa karşısında konuşmak ve Alphabet’i sorumluluk sahibi olmaya itmek için benzersiz bir konumdayız kar teşviklerine zıt düştüğünde teknolojisinin toplumsal etkileri için. ”

Öteki platformlar, Trump’ın yalanları yaymaya ve şiddeti kışkırtmaya devam etmesini önlemek için maddesel adımlar attı. 7 Ocak’ta Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bir blog gönderisinde Trump’ın ayrıca Facebook ayrıca de Instagram’dan en azından önümüzdeki iki hafta her tarafında süresiz olarak yasaklanacağını duyurdu.

Twitter azıcık daha cılız bir duruş sergileyerek Trump’ın hesabını 12 saat kilitledi. Şirket, politikalarını ihlal etmeye devam ederse başkanı kalıcı olarak askıya alacağını söyledi.

Google, The Verge’den gelen açıklama talebine anında cevap vermedi.

Comments
To Top