Haber

Akıllı Telefon Kamerasıyla Teşhis Yapan CRISPR Tabanlı COVID-19 Testi Geliştirildi

Akıllı Telefon Kamerasıyla Teşhis Yapan CRISPR Tabanlı COVID-19 Testi Geliştirildi

Koronavirüsün tüm dünyayı etkisi altına alması ve şahane bir çabucak yayılması sonrasında polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testleri, daha önce hiç olmadığı değin manâlı ülkü geldi. PCR testi, COVID-19’u saptama etme konusunda başarılı olsa da testlerin sınırlı sayıda olması ve bazı noktalarda erişimin güç olması, alternatif çözüm ihtiyacı doğuruyor.

Gladstone Viroloji Enstitüsü’nden bilim insanları, bir zeki telefon kamerası ile 15 ile 30 dakika arasında bir sürede koronavirüsü saptama edebilen yeni bir CRISPR tabanlı bir COVID-19 tanı testi geliştirdi. Yeni geliştirilen test, DNA dönüşüm ve amplifikasyon adımlarını ortadan kaldırdığı için nispeten daha “kolay” bir test olarak karşımıza çıkıyor.

CRISPR tabanlı COVID-19 tanı testi, PCR testi bulunmayan bölgelerde COVID-19 teşhisine muavin olacak

2020 Nobel Kimya Ödülü bölge isimlerden Jennifer Doudna, yeni geliştirilen testin PCR testine erişimin bulunmadığı bölgelerde COVID-19 teşhisi düzenlemek için güvenilir bir muavin olacağını açıklama etti.

CRISPR tabanlı COVID-19 tanı testinde CRISPR Cas13 proteinleri, bir RNA virüsü olan SARS-CoV-2’nin belirtilen bölümlerini tanımlıyor RNA’yı ayırıyor ve RNA probunu konuşlandırıyor. Viral RNA, Cas13 proteinlerini aktive ettiğinde prob bölünmeye başlıyor ve floresan etkisi doğru zeki telefon kamerası tarafından tespit edilebiliyor. Numunedeki virüs oranı ne dek yüksekse, floresan etkisi de öyle yüksek oluyor.

CRISPR tabanlı covid 19 testi

An itibarıyla dünya çapındaki COVID-19 vaka sayısının 80 milyona merdiven dayadığını düşünürsek, yeterli sayıda PCR testi temin etmenin ne dek zor olduğunu daha iyi anlayabiliriz. CRISPR tabanlı COVID-19 tanı testi, PCR testinin tedarik edilemediği bölgelerde kullanılarak tanı sürecinin hızlandırılmasını sağlayabilir.

Comments
To Top