Haber

Akıllı Telefon Bataryaları Neden Patlar?

Akıllı Telefon Bataryaları Neden Patlar?

Zeki telefon bataryaları, aslında cebimizde taşıdığımız hatta birçok zaman geceleri yastık altına sıkıştırdığımız birer bomba gibi. Elektrik enerjisini depolayan ve belirtilen süreler boyunca cihalarımızı kullanan bataryalar, her geçen yıl daha da büyüyor. Kuşkusuz daha bereketli ülkü geliyorlar ancak zeki telefonların enerji ihtiyacı da gün geçtikçe arttığı için verimliliği yeni teknolojilere harcıyoruz. Bataryalara ilişkin inovasyonların sayısı her geçen gün artsa da maalesef çözülemeyen bir sorun var: Her lahza patlamaya müsait olmaları.

Peki bataryalar neden patlar, onları bu değin tehlikeli kılan ya da patlama ihtimalini artıran şeyler neler? Bugün her zaman birlikte, akıllı telefonlarımızda yaygın olarak bulunan lityum-iyon bataryaların neden patladıklarına yakından bakıyoruz. Bu merak bizi, yanımızdan hiç ayırmadığımız telefonların içerisindeki kimyasal sırlara götürecek.

patlayan batarya

Akıllı telefon bataryaları niçin patlar?

Imal süreci kaynaklı hatalar Tasarım süreci kaynaklı hatalar Kullanıcı kaynaklı hatalar Yük cihazı kaynaklı hatalar Maliyet kaynaklı hatalar

Imal süreci kaynaklı hatalar:

şişen batarya

Lityum iyon özet olarak Li-ion bataryalar, arasında yanıcı ve organik çözücü bir madde özelliğine sahip elektrolit tabakası bulunan iki elektrot içerir. Bayağı şartlarda bu iki elektrotun aralarındaki tabaka bir uçtan bir uca birbirlerine değmemeleri gerekir, bu nedenle bir sorun ortaya çıkmaz. Ama yıllar önce Samsung Galaxy Note 7 örneğinde olduğu gibi minik bir imal hatası nedeniyle bu tabaka iki elektrotu ayıramayabilir.

Galaxy Note 7’de yaşananlar her telefonun başına gelebilir. Çünkü Note 7’lerde katman ezilmesi sonucu birbirine değen elektrotlar sebebiyle bataryaların içinde kısa devre meydana geliyor, çabucak artanısı yüzünden pil içinde yer alan kimyasal maddelerin reaksiyonu hızlanıyor, bir vakit sonra şişip patlayamaya niçin oluyordu. Samsung daha sonraki modellerinde bu sorunu ortadan kaldırdı. Fakat bataryaya zorlama yapılan herhangi bir telefon, üretiminde sorun yaşanmasa bile patlamaya daha müsait bir ışık halkası getiriyor.

Tasarım süreci kaynaklı hatalar:

yanan telefon

İstiyoruz ama bütün mobil cihazlarımız minik olsun, ince olsun lakin içinde her türlü teknoloji olsun, bataryalar bitmek bilmesin. Kullanıcı istekleri doğrultusunda tasarımcılar ellerinden geleni yapıyorlar, oysa ara sıra bu talepleri karşılayacak akıllı telefonlrda pil ısısını dengeleyecek havalandırma boşluğu yeterli gelmiyor, pil ısınıyor ve patlama oluyor. Bu koşul, genelde tasarımın çok da önemsenmediği replika telefonlarda daha sık yaşanıyor.

Aslında bir pil ne kadar küçük ve ne dek yüksek enerji kapasitesine sahip olursa, pek güvenli olmayan oluyor. Eski telefon bataryaları oldukça kalın ve fazla da fazla kapasiteye sahip değillerdi ve kalın olmaları onları koruyordu. Günümüzde ise korumadan mahrum, içi zor doymuş incecik bataryalar patlama hazır bir şekilde cebimizde geziyorlar. yine de üreticiler, bu konuda yeterli önlemleri alıyorlar.

Kullanıcı kaynaklı hatalar:

şişen batarya

Şüphesiz bazen telefon bataryaları niçin patlar sorusunun yanıtını kullanıcıda seslenmek gerekiyor. En basit şekilde bir misal tahsis etmek gerekirse; telefonunuzu aşırı sorumluluk ederseniz ya da 0 derecenin aşağıda yük ederseniz lityum metalı negatif elektrot üstünde birikir, ısınır ve sonunda kaçılmaz bir şekilde patlar. Aşırı sıkıntı etme durumunda yaşanan sorunlar yazılımsal olarak çoğu imalatçı göre çözüldü. Ancak tekrar replika telefonlarda bu tarz yazılım destekleri sunulmadığı için riskin geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Uzun süreli kullanımlar da telefon bataryaları üstünde olumsuz bir etkiye sahiptir. Kayıtlı aralıklarla teknik servisine cihazı göstererek bataryada bir sorun olup olmadığından belirli olabilirsiniz. Çünkü sorunlu pil şişer ve artık telefonların arka kapağı açılmadığı için bunu göremezsiniz. Orijinal yerine daha ucuz olsun diye ikinci el ya da sahte batarya uygulamak da patlamalara niçin olacaktır. 

Sıkıntı cihazı kaynaklı hatalar:

patlayan batarya

Artık kafamızı nereye çevirsek ya USB kablosu veya çok miktar cihazı görüyoruz. Dahası fiyatları, orijinallerine kadar oldukça ucuz. Niçin ucuz? Çünkü bir sıkıntı cihazında olması gereken eğilim kontrolleri, yalıtım kontrolleri yapılmamış ve yasal yükümlülüklerin hiçbiri yerine getirilmemiş oluyor.

Bütün lityum iyon pillerin belirli bir enerji saklama kapasitesi ve belirtilmiş bir sıkıntı olma süresi vardır. Eğilim gücünün ne olduğu emin olmayan bir sıkıntı cihazı bataryaya zarar verecektir. Aynı şekilde çabuk sıkıntı özelliğine sahip olmayan bir cihazı yüksek akımlı bir süratli çok miktar adaptörüne bağladığınız zaman da mutlaka zararı olacaktır. 

Maliyet kaynaklı hatalar:

şişen batarya

Akıllı telefon bataryaları niçin patlar sorusunun belki de en esas yanıtı maliyettir. Kullanıcı daha ucuz bir sıkıntı cihazı kullanıyor ve pil zarar görüyor. Üretici işyeri şayet birkaç cent kar edeceği bir malzemeden tasarruf etmeye .çalışıyor ve ortaya üretim kaynaklı bir hata ile patlayan bataryalar çıkıyor.

Fiyatı, piyasa fiyatlarının altında olan ve içinde lityon iyon pil yer alan cihazlara güvenmeden önce bir kere daha düşünmelisiniz. Maliyeti eksilmek için olmadık işlemler ve araç gereç kısıtlamaları yapılabiliyor. Siz de üretici işyeri gibi birkaç kuruş kar edeceğim diye kendinizi böyle bir riske atmayın.

Sizin için zeki telefon bataryaları niçin patlar sorusunu yanıtladık ve bir kullanıcı olarak dikkat etmeniz gereken noktaları anlattık. Samsung örneği bu konunun bir istisnası olsa da, çoğunlukla büyük üretici firmaların konu ile ilgili alıngan davrandıkları ve yasal yükümlülükleri yerine getirdikleri biliniyor. 

Comments
To Top